Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Przed nami Święta Wielkanocy. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszy w trasy. Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwali policjanci. Nie zapominajmy, że na drodze odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo! Opiekunie, rodzicu zadbaj też o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Policjanci ostrowskiej komendy podejmują wszelkie działania, by zapewnić właściwy nadzór nad bezpieczeństwem na drogach. W czasie wydłużonego weekendu należy spodziewać się wzmożonych policyjnych kontroli na naszych drogach.

Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych. Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków drogowych są: przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych.

Policjanci apelują także do rodziców i opiekunów dzieci, by szczególnie zainteresowali się warunkami ich bezpieczeństwa.

Bezpieczne dziecko to świadome dziecko, a ta świadomość zależy przede wszystkim od rodziców. Dlatego od najmłodszych lat, my dorośli, starajmy się uczyć swoje pociechy jak mają zadbać o własne bezpieczeństwo. Przypominajmy z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas zabawy w domu i na podwórku.

Uczmy dzieci, aby unikały odludnych miejsc zabawy i bawiły się w grupie z innymi dziećmi, nie bawiły się na placach budowy, w pobliżu ulicy, rzeki, jeziora, urwiska czy innych miejsc niebezpiecznych. Nie oddalały się od nas – a my nigdy nie traćmy z oczu swoich pociech.

Małe dzieci powinny być przedmiotem naszej szczególnej troski. Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Dziecko pozostawione nawet na krótki czas bez opieki rodzica czy opiekuna, może stać się ofiarą przestępstwa, bądź ulec groźnemu w skutkach wypadkowi losowemu (wypadek komunikacyjny, utonięcie, utknięcie w niebezpiecznym dla niego miejscu takim jak studzienka, głęboki rów, itp. ).