Mini przedsiębiorstwo z IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Mini przedsiębiorstwo „Produkcik 2019”. Sukces tym większy, że z młodymi ostrowianami rywalizowało 300 tego typu firm z całej Polski.

zdjecie

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim od wielu lat ma miejsce szeroko rozumiana edukacja ekonomiczna i to nie tylko w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. W tym Liceum z wielkim powodzeniem funkcjonują w oparciu o program Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości młodzieżowe mini przedsiębiorstwa. Celem całego programu jest przygotowanie uczniów do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pokazanie szans i zagrożeń wynikających z samozatrudnienia oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

zdjecie

W mini przedsiębiorstwie istniejącym w IV LO pracowało 14 uczniów klasy IIe o profilu biznesowym. Firma miała wszelkie cechy prawdziwego przedsiębiorstwa, takie jak struktura, zasady księgowania, logo, cele. Dyrektorem naczelnym była bardzo energiczna i zarażająca innych swoim dynamizmem działania Marcelina Benedykcińska. Drużyna mini przedsiębiorstwa „Espuma” w składzie: Marcelina Benedykcińska, Weronika Iwanek, Maksymilian Kromarek, Aleksander Kobylański reprezentowała szkołę w finale ogólnopolskiego konkursu „Produkcik 2019”. Zaszczyt to tym większy, że z całego kraju zakwalifikowało się zaledwie 20 najlepszych zespołów, których produkty zostały uznane za szczególnie oryginalne i godne polecenia. W czasie finału rozgrywanego w Warszawie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w dniach 4 i 5 czerwca 2019 r. reprezentacja Liceum brawurowo przedstawiła swój sztandarowy produkt, a była nim produkcja i sprzedaż mydełek glicerynowych. Trzeba podkreślić, że młodzi przedsiębiorcy z IV LO, pod opieką nauczyciela przedmiotów ekonomicznych p. Karola Płokarza, już kolejny raz mieli okazję prezentować swoje dokonania podczas ogólnopolskiego finału młodzieżowych mini przedsiębiorstw, co jest wielkim osiągnięciem zważywszy na ogromną konkurencję.

W IV Liceum, oprócz edukacji w zakresie przedmiotów ogólnokształcących, ze szczególnym uwzględnieniem języków obcych, wielkim powodzeniem cieszy się także edukacja ekonomiczna realizowana wedle paradygmatu „homo oeconomicus”, człowieka działającego ekonomicznie, racjonalnie, wzorca wypracowanego kiedyś przez wybitnych teoretyków i twórców nowożytnej ekonomii,

Johna Stuarta Milla

i

Adama Smitha

.

Dodał(a):

Janusz Grzesiak

Odwiedzin: 36