W dniach 7-8 września 2019r. odbył się VI Wielkopolski Złaz Przewodników Turystycznych PTTK. Uczestnicy z Wielkopolski, Mazowsza i Dolnego Śląska podążyli „Śladami Fryderyka Chopina i Powstania Wielkopolskiego w południowej Wielkopolsce”.

W programie Złazu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim, a następnie miejscowości na terenie Gminy Sieroszewice: Strzyżew – miejsce pobytów Fryderyka Chopina u matki chrzestnej Anny Wiesiołowskiej, gdzie znajdują się tablice pamiątkowe, Kotłów – wieś, w której funkcjonują dwie parafie: rzymsko- katolicka i polsko-katolicka oraz znajdują się dwa kościoły: jeden romański z początku XII w. i drugi współczesny.

Kolejnym punktem był Mikstat – miasto św. Rocha, w którym 16 sierpnia święci się zwierzęta domowe. Tutaj zwiedzono drewniany kościół św. Rocha z XVIII w. oraz krzyż z rzeźbami Pawła Brylińskiego – ludowego artysty z XIX wieku, którego rzeźby na krzyżach i w przydrożnych kapliczkach można spotkać w wielu miejscowościach południowej Wielkopolski.

Na trasie wycieczkowej znalazł się Ostrzeszów - miasto króla Kazimierza Wielkiego z basztą – pozostałością po zamku z XIV w., pobernardyńskim zespołem klasztornym z XVII w., w którym siostry nazaretanki prowadzą muzeum, gotyckim kościołem farnym z XIV w. z ciekawymi freskami oraz z pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Przy pomniku przewodnicy zapalili znicz i wysłuchali informacji o południowym froncie Powstania Wielkopolskiego.

Z Ostrzeszowa przewodnicy PTTK powrócili na teren Powiatu Ostrowskiego i udali się do Antonina – miejsca pobytów Fryderyka Chopina i obejrzeli pałac myśliwski (autentyczne wnętrze, w którym bywał i grał Chopin) książąt Radziwiłłów oraz kaplicę grobową Radziwiłłów. Przejeżdżając przez Czarnylas uczestnicy wysłuchali informacji o tej wielokulturowej historii tej miejscowości. Mieli także okazję zobaczyć kompleksy stawów w Dębnicy i Trzcielinach, Przygodzice - miejsce urodzenia i zamieszkania Jana Mertki, jednego z pierwszych poległych w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Przygodzicach przewodnicy zapalili znicz.

zdjecie

zdjecie

Kolejnego dnia miało miejsce zwiedzanie Ostrowa Wielkopolskiego. W programie była kwatera i pomnik Powstańców Wielkopolskich (miejsce pochówku Jana Mertki), miejsca związane z wydarzeniami z listopada i grudnia 1918 roku (Dom katolicki, siedziba dowództwa południowego frontu Powstania Wielkopolskiego, dawne koszary pruskie i dawna strzelnica miejska, ściana pamięci na kościele św. Antoniego Padewskiego), szachulcowy poewangelicki kościół NMP z XVIII w., jedyna w Polsce w stylu mauretańskim synagoga z XIX w. oraz lapidarium w miejscu kirkutu, rynek z ratuszem i pomnikiem – stolikiem burmistrza Stefana Rowińskiego, muzeum 3 D w ostrowskim ratuszu z ekspozycją „Ulicami dawnego Ostrowa”, neoromańska konkatedra z początku XX w. z rzeźbami wielkopolskich rzeźbiarzy Marcina Rożka i Władysława Marcinkowskiego oraz z usytuowanym w pobliżu pomnikiem kardynała Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, więzionego przez prusaków w Ostrowie, cmentarz z 1784, jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce (starszy od cmentarza na Powązkach), miejsca związane z  ludźmi kultury wywodzącymi się z Ostrowa lub spędzającymi swoją młodość w tym mieście.

Organizatorem było Koło Przewodników Terenowych ostrowskiego Oddziału PTTK, we współpracy z Zarządem Oddziału i Wielkopolskim Samorządem Przewodników.

Dodał(a): Biuro Promocji i Relacji Społecznych
Odwiedzin: 25
005.jpg 013.jpg 034.jpg 044.jpg 048.jpg 050.jpg 054.jpg 056.jpg 057.jpg 058.jpg