10 i 11 października policjanci w całej Wielkopolsce brali udział w kolejnej odsłonie działań kontrolno-prewencyjnych pn. NURD – Zero Tolerancji. Główny cel to ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.

W ubiegłym tygodniu, policjanci przeprowadzili działania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Niestety, na drogach cały czas występuje wiele niebezpiecznych wypadków i kolizji, których skutki są często katastrofalne. Wiele osób, które są poszkodowane w tych zdarzeniach to piesi i rowerzyści.

Tylko przez dwa dni policjanci ostrowskiej komendy na terenie naszego miasta i powiatu ujawnili 86 wykroczeń drogowych popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Zatrzymali 5 praw jazdy, w tym 4 za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi podczas przeprowadzanych kontroli drogowych zatrzymali również 11 dowodów rejestracyjnych samochodów.

Policjanci ujawnili łącznie 9 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Jednym z najczęstszych wykroczeń, jakie popełniają piesi to przechodzenie w miejscach niedozwolonych. W trakcie działań policjanci skontrolowali 176 pojazdów. Wylegitymowali 197 uczestników ruchu drogowego i przeprowadzili 176 badań stanu trzeźwości.

Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach i przejściach dla pieszych, także w obszarze zabudowanym. Natomiast kierujący pojazdami muszą pamiętać, że bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków to jest m. in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.