Ostrów Wlkp.: XIII Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej- Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II

4 min czytania
Ostrów Wlkp.: XIII Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej- Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II

22 października 2019 roku, w dniu wspomnienia liturgicznego Świętego Jana Pawła II, już po raz trzynasty, odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II”. Organizacją przedsięwzięcia, jak co roku, zajęła się Justyna Baraniak, nauczyciel- katecheta ZSP CKU.

Muzyczne spotkanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dedykowane były Wielkiemu Polakowi, który niestrudzenie apelował do młodych, by dawali świadectwo wierze. Jan Paweł II, to Papież pokoju, wielki pielgrzym, teolog, przyjaciel młodych i każdego człowieka, a także uosobienie skromności i pokory. Jednocześnie umiał przebaczać i prosić o wybaczenie, radował się i pokornie znosił cierpienie, modlił się i uczył rozmodlenia, śpiewał i pochylał się nad chorymi, podróżował i pisał książki. Jego modlitwa, myśli i miłość do Boga ogarniała cały świat, a nauczanie wciąż aktualne.

XIII Przegląd rozpoczął jak wszystkie poprzednie Święty Jan Paweł II, tym razem słowami, które wypowiedział podczas IV pielgrzymki w Płocku 7 czerwca 1991 roku: Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu uczciwość: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju.”

**_

zdjecie

_**

Przegląd skupił w murach ZSPCKU ponad 200 wykonawców, którzy walczyli o tytuł i uznanie w dwóch kategoriach wiekowych od 12 do 15 roku życia i powyżej 15 roku życia. Podobnie jak w minionych latach na scenie pojawiła młodzież ze szkół, parafii, domów kultury z terenu przede wszystkim diecezji kaliskiej, ale spoza niej także.

Prezentacjom poszczególnych uczestników przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie:

Przewodniczący - Ksiądz Grzegorz Mączka - kapłan zafascynowany Słowem Bożym i muzyką. Klawiszowiec, organista, akompaniator. Równocześnie związany jest z projektami muzycznymi Festiwal Życia Abba Pater, chór Musica Nova Calissiensis oraz Abba Pater Music.

Jadwiga Smok - animatorka kultury muzycznej, muzyk instrumentalista, dyrygent i kierownik zespołów chóralnych. Osoba oddana muzyce i muzykowaniu w ogóle. Przez wiele lat - kierownik artystyczny Chóru Lira - Niewidomych, Słabowidzących i innych Niepełnosprawnych.

Natalia Iwanek - piosenkarka występująca od lat na lokalnej scenie muzycznej, wokalistka zespołu Natamaran i współautorka ich utworów, współkompozytor piosenek dla młodzieży o tematyce proekologicznej przeznaczonych do nauki języka angielskiego.

zdjecie

Już Święty Augustyn mówił Jeśli kto miłuje ten śpiewa”. Dla niektórych, ta forma modlitwy stała się pasją, szlifowaniem swojego muzycznego talentu. Jest to jednocześnie osobista wędrówka do najgłębszych zakątków wiary. Muzyka ubrana w piękne słowa, od zawsze wzbudzała zachwyt, a dla wykonawców sama w sobie jest świadectwem prawdy, działającej na zmysły i poruszającej serca.

Dzisiejsze święto było więc nie tylko propagowaniem pieśni religijnych, ale również prezentacją umiejętności, artystycznego dorobku, a nade wszystko integracją środowisk młodzieży chrześcijańskiej i propagowaniem wartości chrześcijańskich.

Przegląd uświetnił, tradycyjnie już, występ gwiazdy tym razem Doroty Osińskiej, polskiej aktorki i piosenkarki, która zdobyła rozgłos dzięki udziałowi w drugiej edycji The Voice of Poland. Artystka ma na swym koncie 4 solowe albumy, setki zagranych koncertów, liczne cenne nagrody muzyczne. Dorota Osińska współpracowała z największymi osobowościami ze świata kultury, a byli to między innymi Korcz, Konieczny Szczepkowska, Jose Carreras, Rick Alison.

zdjecie

Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:

Grand Prix przyznano

Sarze Kasprzak z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie

W kategorii wiekowej do 15 lat

Sklasyfikowało zespoły w następującej kolejności :

  1. Zespół Szkolno -Przedszkolny w Wysocku Wielkim Dziewczyny i Spółka”

  2. Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Chynowej

  3. Zespół Szkolno Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Kotowiecku

W kategorii soliści klasyfikacja przedstawia się następująco:

  1. Maria Kupczyk - Szkoła Podstawowa nr 7 w Ostrowie Wlkp.

  2. Aleksandra Bilska - Parafia Św. Rodziny w Ostrowie Wlkp.

  3. Kamil Krzemiński Parafia św. Stanisława Kostki w Doruchowie

W kategorii wiekowej od 15 lat

  1. Zespół Autokorekta” Ostrowskie Centrum Kultury w Ostrowie Wlkp.

  2. Zespół Canto” Technikum nr 1 przy ZSP w Kępnie

3. Duet Maja Kasprzak i Sara Kasprzak Liceum nr 1 w Kępnie

  1. Maja Psiuk Publiczne Liceum Sióstr Salezjanek

  2. Maja Kasprzak Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi

  3. Klaudia Walczak Publiczne Liceum Sióstr Salezjanek

**Wyróżnienie przyznano **

Kinga Lis Odolanowski Dom Kultury

Podobnie jak w poprzednich latach laureaci tegorocznej imprezy otrzymali z rąk zaproszonych gości cenne nagrody w postaci obrazów z wizerunkiem aniołów. Autorką wszystkich nagród (ale także projektów logo, plakatów, zaproszeń, dyplomów i scenografii) jest Barbara Zabłocka działająca w środowisku ostrowskim artystka i malarka. Anioły przedstawione przez Barbarę Zabłocką, budzą zachwyt, a jednoczenie zmuszają do zadumy i refleksji.

Organizatorami Przeglądu są: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Radą Rodziców oraz funkcjonującym przy szkole Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Współorganizatorami byli Powiat Ostrowski i Gmina Przygodzice wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach. Finansowo wsparli: Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Przygodzicach, Przygodzickie Stowarzyszenia Absolwentów, Miasto Ostrów Wielkopolski, Centrum Rozwoju Komunalnego Ostrów Wielkopolski, Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Ostrów Wielkopolski, Miejski Zakład Komunikacji Ostrów Wielkopolski, Uczniowski sklepik Cencik”.

Biuro Promocji i Relacji Społecznych

Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim,

powiat-ostrowski.pl/artykul/7166

Autor: krystian