Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.W ostrowie tego dnia tradycyjnie odbył się przemarsz ulicami miasta,  składanie wiązanek kwiatów przy konwikcie, Domu Katolickim i siedziby Krajowej Rady Ludowej – miejscach ściśle związanych z wydarzeniami Republiki Ostrowskiej z 1918 roku. Główną częścią uroczystości była msza święta w intencji miasta i ojczyzny odprawiona w konkatedrze z udziałem Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej oraz Chóru Nauczycielskiego im. S. Wiechowicza.

zdjecie

Ostrów obchodzi swoje święto już dzień wcześniej z bardzo ważnego historycznie powodu. To właśnie 10 listopada 1918 roku Polacy wystąpili w Ostrowie przeciwko władzy pruskiej. W odpowiedzi na wybranie przez zaborcę Rady Żołnierskiej bez udziału Polaka, zwołano w Domu Katolickim wiec, na który przybyło około 800 osób. Działający dotychczas w konspiracji tajny Komitet Obywatelski przekształcono w Radę Ludową- zalążek władzy polskiej w Ostrowie. Ostrowianie ogłosili wolność w swojej małej ojczyźnie i nazwali ją Republiką Ostrowską. Efektem wystąpienia był m.in. szereg ustępstw na rzecz Polaków z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. Samorząd Miejski w szczególnie uroczysty sposób świętuje rocznicę tych wydarzeń podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej.

Z okazji Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, ustanowionego na pamiątkę proklamowania Republiki Ostrowskiej,  w imieniu władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego Starosta Ostrowski Paweł Rajski oraz Karolina Dera- Szymańska Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego składali na ręce Pani Prezydent oraz Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej składali serdeczne życzenia wszystkim samorządowcom, lokalnym władzom i mieszkańcom..

- Z tej okazji warto wspomnieć wszystkich, którzy w poczuciu odpowiedzialności za dobro lokalne wprowadzili tak ważne zmiany. Niech ten jubileusz będzie wspólnym świętem. – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

11 listopada odbyło się także patriotyczne śpiewanie w Domu Katolickim przy Konkatedrze. Spotkanie to rozpoczęła utworem „Warszawo ma” uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim Anna Klah, która kilka dni temu na konkursie piosenki w Moskwie zdobyła główną nagrodę. Była to już  siódma edycja Patriotycznego Śpiewania imprezy, która towarzyszy obchodom Odzyskania Niepodległości.

Odwiedzin: 34
dsc_0468.jpg dsc_0469.jpg dsc_0471.jpg dsc_0473.jpg dsc_0477.jpg dsc_0483.jpg dsc_0487.jpg dsc_0491.jpg dsc_0493.jpg dsc_0497.jpg dsc_0502.jpg dsc_0507.jpg dsc_0514.jpg dsc_0520.jpg dsc_0531.jpg dsc_0532.jpg dsc_0545.jpg dsc_0546.jpg