W tym roku minęło 30 lat od pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Z tej okazji Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczy spotkał się z dawnymi pracownikami największego wówczas zakładu pracy w Ostrowie Wielkopolskim-  Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego, którzy zaangażowani byli w walce o wolność.

zdjecie

W 1989 roku odbyły się w wybory przeprowadzone 4 i 18 czerwca w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu . W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce, zapoczątkowały zdecydowane przyspieszenie transformacji ustrojowej.

zdjecie

Wybory poprzedzone były falą strajków w zakładach pracy, również w ostrowskim ZNTK. Grono działających wtedy pracowników spotkało się dziś w Starostwie Powiatowym na spotkaniu z Wicestarostą Romanem Pacholczykiem. Podziękował wszystkim wręczając upominki. W spotkaniu udział wzięli: Zbigniew Sikora, Henryk Rymarz, Jarosław Synoradzki, Zenon Składnik, Ryszard Kubiak, Konstanty Ratajczyk, Roman Polerowicz, Aleksander Zadka, Genowefa Barczak, Zygmunt Stafański.

Dodał(a): Zuzanna Jerzyk
Odwiedzin: 33
dsc_0551.jpg dsc_0552.jpg dsc_0558.jpg dsc_0560.jpg dsc_0567.jpg dsc_0572.jpg