O czym myślisz kiedy słyszysz sformułowanie auta na abonament? Może zastanawiasz się jak to możliwe – samochod w abonamencie? Do tej pory abonament był nam znany z takich rzeczy jak telefon, prąd, gaz, czy inne tego typu rachunki. Jednak od niedawna pojawiła się wspomniana wyżej możliwość. Firmy oferują długoterminowy wynajem samochodów dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorstw dostępny między innymi tutaj: https://hlscars.pl/. Jest to sporym ułatwieniem dla osób, które z takiego czy innego powodu nie posiadają lub nie chcą kupować własnego samochodu. Cena i wygoda wydają się być naprawdę konkurencyjne w stosunku do zakupu samochodu. Jednak auto wynajem wiąże się też z pewnymi niebezpieczeństwami, o których raczej się nie mówi. O co może chodzić?

Jedną z rzeczy są ukryte kary. Można wymienić tutaj chociażby niektóre z nich: Wiele firm zabrania przewożenia wypożyczanym samochodem zwierząt. Oczywiście w praktyce trudno sprawdzić czy osoba, która korzysta z samochodu przewozi nim swojego pupila, czy nie. Jednak gdy firma to udowodni kara wiąże się z wydatkiem rzędu 300-500 zł. Tak więc decydując się na samochód w abonamencie, nie zabierzesz ze sobą swojego ulubionego pupila, jeśli nie chcesz zapłacić kary. Inna kara może obowiązywać za palenie w wynajętym aucie, i to już nietrudno będzie udowodnić. Nie wszystkie firmy, ale zdecydowana większość z nich, posiada w umowie zapis zabraniający palenia. Za złamanie tego punktu umowy, możemy zapłacić nawet do 1000zł.

Kolejnym haczykiem jest wyjazd za granicę. Najem długoterminowy dla osób fizycznych niestety utrudnia tę możliwość. Chcesz wybrać się z rodziną na wakacje do jakiegoś zagranicznego kurortu? Nie tak prędko, firmy zazwyczaj nie chcą, aby ich samochody opuszczały granice kraju, więc zawierają w umowach pewne zapisy budzące wątpliwości. Na przykład, zezwalają na wyjazd samochodem z Polski, jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody, a o tą nie zawsze jest łatwo. Oczywiście zawsze możemy negocjować warunki umowy i warto to robić. Jeśli zaś chodzi o kraje spoza Unii Europejskiej, najczęściej wjazd do nich jest zabroniony bez możliwości zmiany tego zapisu w umowie. Kara za nieprzestrzeganie tego punktu może wynieść nawet 2000 zł.

Niebezpieczeństwa związane z abonamentem na samochód

Inną sprawą, o której warto wiedzieć jest ograniczenie kilometrowe. Jeśli wynajmujesz od firmy samochod, abonament obejmuje zazwyczaj określoną ilość kilometrów, które możesz pokonać w ciągu roku. Często są to ograniczenia rzędu 20-30 tys. kilometrów w ciągu roku. Warto tutaj wspomnieć o tym, ile trwa najkrótszy auto abonament – 12 miesiecy jest zazwyczaj minimalnym okresem na jaki można wynająć auto. Oczywiście istnieją też firmy, które oferują nieco krótszy okres trwania abonamentu. W takim wypadku skraca się okres wynajmu samochodu – 6 miesięcy jest długością trwania abonamentu, którą możemy w takich firmach wynegocjować.

Kolejna sprawa, o której trzeba wspomnieć to twoje bezpieczeństwo finansowe. Decydując się na auto-wynajem długoterminowy, tak naprawdę nie mamy pewności czy gdzieś w międzyczasie nie stracimy pracy lub z jakiegoś innego powodu uszczuplą się nasze finanse. A z abonamentu na auto, niestety, nie będziemy mogli łatwo zrezygnować przed upływem terminu podanego na umowie.

Jeśli chodzi o firmy wynajmujące samochody, abonament pokrywa w zasadzie większość jeśli nie wszystkie koszty ich użytkowania, jednak w zamian za to musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Dlatego, jeśli nie chcemy aby spotkała nas przykra niespodzianka w postaci kary za niedostosowanie się do warunków umowy, przed jej podpisaniem warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zawartymi w niej szczegółami.