Czasowe ograniczenie przyjęć na oddziałach zachowawczych, wzmożony rygor sanitarny, zakaz odwiedzin na wszystkich oddziałach szpitalnych to kilka działań profilaktycznych w związku z ewentualnością pojawienia się korona wirusem. Jednak bez paniki, bo działania te oznaczają jedynie wzmożone przygotowania na ewentualność pojawienia się wirusa.
Ostrowski szpital jako jeden z siedmiu objęty został przez Wojewodę Wielkopolskiego w Wielkopolsce stanem podwyższonej gotowości. Informacja ta pojawiła się 28 lutego 2020 r. O tym, co decyzja ta oznacza w praktyce poinformowano podczas spotkania z dziennikarzami w dniu 2 marca. Wszystko po to, by przekazać rzetelną informację o sytuacji epidemiologicznej.
Jak mówił dyrektor ostrowskiego szpitala wszystkie podejmowane działania mają daleko idący i wyprzedzający charakter na ewentualność pojawienia się pacjenta mogącego być zakażonym korona wirusem.
- ‘‘Stan podwyższonej gotowości oznacza, że wstrzymane zostają planowane przyjęcia na oddziały zachowawcze, oddziały urazowe np. operacje endoprotez na ortopedii wykonywane są normalnie. Nie dotyczy to oczywiście pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Decyzja Wojewody niesie także obostrzenia dotyczące personelu medycznego. Charakter tej decyzji i rygor natychmiastowej wykonalności nakazuje nam bezwzględny obowiązek zastosowania się do niej’’ - powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Niektóre ostrowskie oddziały ze względu na dużą liczbę infekcji już od dwóch tygodni wprowadziły zakazy odwiedzin. Teraz tym objęte zostały pozostałe oddziały.
– ‘’Nie dzieje się nic złego a wszystko co robimy to działania na rzecz naszych mieszkańców. Nasz szpital już tydzień temu wdrożył procedury na ewentualność pojawienia się wirusa. Na ten moment podjęliśmy niezbędne działania na wypadek możliwości rozwijania się potencjalnego zagrożenia. Naszym głównym zadaniem, i w tym kierunku idą wszystkie działania, jest zmniejszenie ryzyka potencjalnych dróg zakażenia’’ – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ostrowskiego szpitala.
W celu minimalizacji ryzyka wprowadzono wzmożony rygor sanitarny dotyczący zasad aseptyki. W szpitalu pojawiły się dodatkowe punkty z dozowniki płynu do dezynfekcji rąk, z których każdy może skorzystać.
Decyzja Wojewody nakłada także obowiązek przygotowania poszerzonej bazy łóżkowej. Ostrowski szpital dzięki poczynionym w ostatnich latach inwestycjom dysponuje m.in. nowoczesnymi oddziałami intensywnej terapii dla dzieci i dla dorosłych wraz z zapleczem, w tym z izolatkami, jak również oddziałem neurologicznym, SOR-em, kardiologią oraz innymi wysokospecjalistycznymi miejscami do leczenia pacjentów.
Janusz Grzesiak