Mieszkający w Ostrowie 17-letni chłopak jest pierwszą potwierdzoną osobą zakażoną koronawirusem w Powiecie Ostrowskim. O sytuacji epidemiologicznej poinformowano w poniedziałek 23 marca 2020 r. podczas wideokonferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym.

zdjecie

Dyrektor ostrowskiego Sanepidu Andrzej Biliński przedstawił szczegóły i okoliczności zdiagnozowania pierwszego pacjenta z koronawirusem. 17-latek mieszkający w Ostrowie z osobą towarzyszącą przebywał w Austrii, skąd powrócił tuż przed zamknięciem granic.

- ‘’Dosyć szybki kontakt z nim i jego rodziną, pozwolił na bieżące śledzenia stanu zdrowia. Stan był zadowalający. Samodzielnie zdecydował się na ograniczenie kontaktów z innymi. Jednak liczba osób z którym się kontaktował była stosukowo mała. Ustaliliśmy kontakty i pięć osób, z którymi miał kontakt zostało skierowanych na wykonanie testów’’ – powiedział A. Biliński dyrektor ostrowskiego sanepidu.

zdjecie

Niepokojące objawy zaobserwowała matka nastolatka. Nie były one charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem, gdyż nie były związane z niewydolnością oddechową, podwyższoną temperaturą czy kaszlem. W tym przypadku wystąpiły zaburzenia węchu i smaku.

-‘’To typowy przykład „importu wirusa” – mówił A. Biliński.

Z myślą o osobach powracających z zagranicy, na miejsce kwarantanny uruchomiony został internat ZSP CKU w Przygodzicach.

‘’Z naszych środków przygotowaliśmy miejsce, w którym osoby mogą poddać się kwarantannie.’’  - powiedział Starosta Paweł Rajski.

Szczegółową procedurę „zasiedlania’’ tego obiektu przedstawił Jerzy Garczarek kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obronności w Starostwie Powiatowym.

     Jak wyjaśnił, osoba która z różnych względów nie może odbywać kwarantanny w domu, powinna zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza, który powiadamia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tam podejmowana jest decyzja o skierowaniu do ośrodka kwarantanny. W razie trudności ze zgłoszeniem się do swojej gminy, można zadzwonić bezpośrednio do Urzędu Wojewódzkiego pod numer 61 854 99 92.

zdjecie

Starosta Paweł Rajski zaznaczył, że choć ośrodek w Przygodzicach przygotowany został przez Starostwo Powiatowe, to jednak formalnie pozostaje on w gestii wojewody. Nie mniej powinien w pierwszej kolejności ma on służyć mieszkańcom powiatu ostrowskiego. Na chwilę obecną nie przebywa tam żadna osoba.

Sytuację w ostrowskim szpitalu przedstawił dyrektor Dariusz Bierła. W trosce o zdrowie personelu, a tym samym pacjentów, wprowadzono kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu szpitala. Mimo pracy w wyjątkowych warunkach cały personel realizuje wszelkie niezbędne procedury. Szpital posiada wystarczającą ilość środków ochrony osobistej, choć ze względu na zaostrzony rygor środki te zużywane są w bardzo dużych ilościach. Wsparciem w zaopatrzeniu służą lokalne firmy i osoby prywatne. Szpital nawiązał również kontakt z firmą szyjącą profesjonalne maski chirurgiczne, która ma uzupełniać ten asortyment.

- ‘’Nie ma dnia żebyśmy nie próbowali zwiększać posiadanego sprzętu czy asortymentu. Dotarła już do nas pierwsza partia sprzętu. Są to ssaki elektryczne, pompy infuzyjne, kardiomonitory i łóżka intensywnej terapii. Czekamy na dostawę respiratorów oraz drugiej partii kardiomonitorów i łóżek’’– mówił dyrektor Bierła

Starosta Paweł Rajski przekazał także podziękowania wszystkim osobom i instytucjom prowadzącym bezpośrednie działania w walce z koronawirusem, jak również darczyńcom wspierającym ostrowski szpital, starosta prosił o dalsze zaangażowanie.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 30
dsc_1184.jpg dsc_11951.jpg dsc_1201.jpg