Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Pomimo zawieszenia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim terapia osób niepełnosprawnych trwa. Pracownicy dostarczają pomysły i materiały do pracy, a także służą poradą.

Na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wojewoda wielkopolski wydał polecenie o czasowym zawieszeniu działalności środowiskowych domów samopomocy od dnia 12 marca 2020 roku.

Zdając sobie sprawę z tej trudnej sytuacji, dyrekcja, kierownicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim postanowili pomóc swoim podopiecznym, ich rodzicom oraz opiekunom prawnym odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

- „Dla osób niepełnosprawnych bardzo ważny jest kontakt z drugim człowiekiem. Nasi uczestnicy potrzebują wsparcia, rozmowy, pocieszenia, dlatego jesteśmy z nimi w stałej łączności. Codziennie terapeuci, opiekunowie dzwonią do swoich uczestników. Rozmawiają z nimi oraz z ich opiekunami. Pytają o zdrowie, potrzeby, pomagają rozwiązać dylematy dnia codziennego. Ponadto każda z rodzin ma także możliwość skorzystania z teleporad naszego psychologa.” – wyjaśnia p.o Dyrektora ŚDS Małgorzata Pieczewska.

zdjecie

Uczestnicy zajęć ŚDS przyzwyczajeni są do zajęć, które codziennie odbywały się w ośrodku. W zależności od potrzeb i zainteresowań pracownicy przygotowują dla nich różnorodne prace plastyczne, techniczne, łamigłówki, czy nawet sprzęt i materiały do wypalania wzorów na drewnie. Wszystkie te materiały są systematycznie dowożone uczestnikom do domów busem Środowiskowego Domu Samopomocy.

- „Oprócz tego została założona strona internetowa Środowiskowego Domu Samopomocy - https://sds.osw.pl/, na której w zakładce „praca zdalna” umieszczane są artykuły podsuwające ciekawe pomysły na zagospodarowanie czasu wolnego. Są tu m.in. filmiki prezentujące przepisy kulinarne, eksperymenty, które można samemu wykonać w domu, zagadki, bajki, teatrzyk, spotkania z przyrodą, konkursy. Ważne jest to, iż mimo zawieszenia zajęć nasi podopieczni mają dostęp do różnorodnych materiałów umożliwiających im aktywnie spędzać czas, rozwijać zainteresowania, zgodnie z ich potrzebami” – dodaje M. Pieczewska.

Warto dodać, że pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowie Wielkopolskim włączyli się także w akcję walki z koronawirusem poprzez szycie maseczek ochronnych. Do tej pory uszyto i przekazano do powiatu ostrowskiego 5 tysięcy szt. maseczek. Pracownicy Środowiskowego Domu w Ostrowie Wielkopolskim pomagają również w zapewnieniu ciągłości pracy w Domach Pomocy Społecznej oraz w Placówce Wsparcia Dziecka i Rodzinie znajdujące się na terenie powiatu ostrowskiego.

Podopieczni natomiast wzięli udział w akcji wykonania kartek świątecznych dla osób samotnych, niepełnosprawnych oraz obłożnie chorych, które przebywają na oddziałach szpitalnych oraz w domach pomocy społecznej.

- „Każdy z nas czeka na powrót do normalnego funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy. Nie siedzimy jednak bezczynnie, prowadzimy prace porządkowe na ogrodach, dbamy o tereny zielone, sadzimy kwiaty, krzewy, odświeżamy sprzęty, ściany. Wszystko po to, by nasi uczestnicy po skończonej pandemii czuli się w ośrodku jak najlepiej!” – mówi M. Pieczewska.

Odwiedzin: 20
2.jpg 5__1_.jpg 5__2_.jpg 7__1_.jpg 7__2_.jpg