We wtorek, 1 września 2020 odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Władze Powiatu Ostrowskiego i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wraz przedstawicielami Parlamentu RP, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i harcerstwa oddali hołd poległym i pomordowanym.

Tegoroczne uroczystości ze względu na pandemię miały bardziej ograniczony program oraz oprawę. Głównym punktem obchodów była Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Bema. Mszę odprawił proboszcz parafii ks. prałat Sławomir Grześniak, który podkreślił, że mimo pragnienia „nigdy więcej wojny” nadal w świecie wojny się toczą i giną ludzie, lecz świat byłby lepszy, gdyby każdy człowiek szedł przez życie ze Słowem Bożym.

zdjecie

Po Mszy św. głos zabrali przedstawiciele samorządów: Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Starosta Ostrowski.

- „81. lat temu o tej porze było już kilka godzin po tym, jak na senne zazwyczaj miasteczko Wieluń zaczęły spadać bomby. Od wczesnych godzin rannych trwała nierówna walka na Westerpaltte, a niemieckie czołgi z czarnym krzyżem parły na wschód. Słowo w o j n a docierało do świadomości coraz większej liczby ludzi! Rozpoczęła się II wojna światowa. Myślę, że wtedy nikt nie przypuszczał, że jest to początek najkrwawszego i najbardziej zaciętego w historii konfliktu zbrojnego. Wojna która pochłonie tak wiele ludzkich istnień i zburzy porządek świata. Wojna to synonim zła! Synonim bezwzględnej siły i zniszczenia i pogardy dla odruchów ludzkich i człowieczeństwa. To brzmi strasznie! Ale dla nas, ludzi współczesnych słowo wojna nie jest rzeczą aż tak odległą, nie jest tylko historycznym wspomnieniem. Od zakończenia II wojny światowej niemal cały czas blisko nas i w najdalszych zakątkach świata, tych bogatych i tych biednych rozgrywają się konflikty zbrojne, które niosą łzy i zniszczenia. Bardzo często ich źródłem jest fałszywe przekonanie, bądź ideologia pogardy dla innych nardów, grup etnicznych. Dlatego dziś my wszyscy powinniśmy przeciwstawiać się takim zachowaniem, pogardy dla drugiego człowieka w świecie, w Europie i w Polsce” – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

zdjecie

Na cmentarzu przy ul. Bema w kwaterze żołnierzy 60 Pułku Piechoty złożono znicze i kwiaty w narodowych barwach. Hołd ofiarom II Wojny Światowej oddały władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, władze Powiatu Ostrowskiego wraz przedstawicielami Parlamentu RP, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i harcerstwa.

zdjecie

zdjecie

Tuż przed uroczystościami biało-czerwone kwiaty przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego złożyli w Miejscach Pamięci Narodowej: pod pomnikiem przy Konkatedrze upamiętniającym m.in. ofiary kampanii wrześniowej, pod tablicą u zbiegu ulic Gimnazjalnej i ks. J. Kompałły, gdzie poległ Jan Ładubiec, pierwsza ofiara wojny w Ostrowie Wielkopolskim, a następnie ul. 60 Pułku Piechoty przy obelisku poświęconym pamięci bohaterów 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej na jego szlaku bojowym.

Dodał(a):

Romana Ogórkiewicz

Odwiedzin: 41