W Radomiu – podczas Mistrzostw Polski U18 (poniżej 18. lat) - lekkoatleci KS STAL LA w Ostrowie Wielkopolskim zdobyli kolejne 3 medale i na chwilę obecną zgromadzili ich w mistrzostwach kraju 11, co jest najlepszym rezultatem w historii klubu. Uczestnicy zawodów to uczniowie szkół ponadpodstawowych Powiatu Ostrowskiego, a wyjazd wsparło Starostwo Powiatowe.
Srebrny medal w sztafecie 4x100 m. z najlepszym czasem w sezonie 42,66 s. zdobyli ostrowscy sprinterzy: Kacper Cegła, Dawid Grząka, Cyprian Adamcio i Kuba Tuczyński. Po trzech zmianach prowadzili, lecz na ostatnich metrach zostali wyprzedzeni przez doskonały zespół z AZS-AWF Gdańsk o 0,16 sekundy.
Wicemistrzem Polski w skoku w dal został Kuba Tuczyński (trener – Michał Walczak) poprawiając rekord życiowy aż o 19 cm wynikiem 6,94 m. Złoty medal przegrał zaledwie 3 centymetrami z faworytem - Michałem Zazulą z Bolesławi Bolesławiec. Do finału tej konkurencji nie udało się awansować Kubie Robotnikowskiemu (trener – Marek Walczak), który w eliminacjach już w pierwszym skoku uzyskał 6,40 m i to z odbicia sprzed belki. Wydawało się, iż z tym wynikiem bez problemu uzyska awans do finału, gdyż od bardzo wielu lat taki rezultat gwarantował udział w nim. Niestety, w tym roku trzeba było skoczyć 6,46 m.
Dawid Grząka (trener - Michał Walczak) należy do czołówki sprinterów w tej kategorii wiekowej – wszak jest brązowym medalistą tegorocznych Halowych Mistrzostw Polski. Jednak w rankingu „letnim” było kilku szybciej od niego biegających sprinterów. Weryfikacją rankingów są zawody i tutaj już w eliminacjach przy bardzo niekorzystnym wietrze (-2,0 m/s) uzyskał rekord życiowy 11,03 awansując do finału z pierwszego miejsca. Jednak w biegach eliminacyjnych najlepsi sprinterzy często zachowują siły na bieg finałowy i nie musi być ta klasyfikacja rzeczywistym odzwierciedleniem sił. Stąd z niepokojem oczekiwaliśmy na finał. A tam było emocjonująco. Dawid zajął III miejsce wyrównując „życiówkę” – 11,03 s pokonując kolejnego zawodnika o jedną setną sekundy. Zwyciężył Igor Bogaczyński z MKL Jarocin – 10,85 s.
Pasjonującą walkę o medal stoczyła sztafeta 4x400 m. W bieżącym roku do Radomia przyjechały niezwykle silne zespoły. Stalowcy pobiegli znakomicie poprawiając rekord sezonu o kilka sekund uzyskując 3.23,15 s. Do medalu zabrakło pół sekundy. Zwycięzcy Prefbet Śniadawo Łomża pobili 40-letni rekord Polski – 3.18,55 s. Ostrowska sztafeta w składzie: Damian Drozdowski, Kacper Zimniak, Kacper Cegła oraz Cyprian Adamcio pobiegła o prawie sekundę szybciej niż przed rokiem, kiedy to nasi czterystumetrowcy wywalczyli w Poznaniu srebrne medale. W obu sztafetach biegło po trzech podopiecznych Michała Walczaka i po jednym trenerki – Kamili Grzegorowskiej.
Świetnie w finale 400 m. pobiegł też Cyprian Adamcio (trenerka – Kamila Grzegorowska), który również znacznie poprawił swój rekord życiowy i ze znakomitym wynikiem 49,09 s. uplasował się na V miejscu. Cyprian w ostatnim czasie ze startu na start poprawiał się. Rozgrywa świetnie taktycznie swoje biegi, stąd ogląda się je z ogromną przyjemnością.
Kacper Zimniak (tr. – Michał Walczak) w tym roku dwukrotnie naderwał mięsień i jego start w mistrzostwach stał pod znakiem zapytania. Ostatecznie wystartował w mistrzostwach zajmując XII miejsce z wynikiem 52,03 s. Pomógł z pewnością sztafecie 4x400 m – gdyby był w pełni sił – chłopacy zdobyliby kolejny medal.
Bardzo dobrze zaprezentował się również Kacper Adamczak (tr. – Kamila Grzegorowska) w biegu na 3000 m, gdzie zajął V miejsce z czasem 9:01,07 s. Do medalu zabrakło tylko 3 sekund.
Brawa należą się też drugiej ostrowskiej sztafecie 4x100 m. w składzie: Kuba Jopek, Piotr Stojanowski, Kuba Robotnikowski oraz Kacper Stawicki (tr. – Michał i Marek Walczakowie), która uplasowała się na VII miejscu z wynikiem 44,53 s. zaledwie 3 setne sekundy gorszym od ich najlepszego w tym sezonie.
Ze swojego występu może też być bardzo dumna Anna Losy ( tr. – Kamila Grzegorowska), która w rankingu przed mistrzostwami plasowała się na 18. miejscu. W biegu na 1500 m Ania pobiegła znakomicie i pomimo trudnych wietrznych warunków pobiła rekord życiowy o 2 sekundy 4.56.87 zajmując wysokie XII miejsce.
Bardzo blisko rekordu życiowego w biegu na 200 m był Kacper Cegła ( tr. – Michał Walczak), który ostatecznie uplasował się na XIII miejscu z wynikiem 22.69 s, a do rekordu życiowego zabrakło mu zaledwie 2 setnych sekundy.
O dużym pechu może mówić Marta Żyłka (tr. – Marek Walczak), która w próbnym skoku w konkursie skoku wzwyż uderzyła podczas odbicia głową w potężny stojak przewracając go. Były nawet obawy o wstrząs mózgu… Mimo urazu Marta wystartowała uzyskując 1,55 m, co uplasowało ją na XVIII m. Na XIX miejscu rywalizację w biegu na 1500 m ukończyła Paulina Szczepaniak 5.36,64. Na XXI miejscu znalazł się w biegu na 800 m Damian Drozdowski, który nieco za szybko rozpoczął finisz i ostatecznie zabrakło mu sił na ostatnich 100 metrach, ale i tak poprawił o trzy miejsca swoją pozycję z list rankingowych z czasem 2:03,24. Ewa Piaszczyńska uplasowała się na XXIV miejscu w biegu na 100 m z wynikiem 13,22 s.
W imprezie – w barwach STALI LA - uczestniczyła młodzież ze szkół ponadpodstawowych powiatu ostrowskiego. Pokazali charakter i wolę walki. Jeszcze raz w tym roku udowodniliśmy, że zaliczamy się do czołówki krajowej w młodzieżowej lekkiej atletyce. Przykładowo – w Radomiu KS STAL LA uplasował się na XII miejscu w klasyfikacji punktowej na 213 sklasyfikowanych klubów.
Dziękujemy za wsparcie finansowe wyjazdu naszej ekipy na tę imprezę głównie przez Starostwo Powiatowe.
Janusz Grzesiak