Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Tegoroczne Święto Niepodległości uczczono poprzez złożenie kwiatów w miejscach pamięci oraz odprawienie Mszy Świętej w intencji miasta i ojczyzny.

Zazwyczaj tego dnia w Ostrowie Wielkopolskim odbywał się tłumny przemarsz ulicami miasta oraz Patriotyczne Śpiewanie. Warto dodać, że Ostrowianie rozpoczynają swoje obchody już dzień wcześniej z bardzo ważnego historycznie powodu. To właśnie 10 listopada 1918 roku Polacy wystąpili w Ostrowie przeciwko władzy pruskiej. W odpowiedzi na wybranie przez zaborcę Rady Żołnierskiej bez udziału Polaka, zwołano w Domu Katolickim wiec, na który przybyło około 800 osób. Działający dotychczas w konspiracji tajny Komitet Obywatelski przekształcono w Radę Ludową- zalążek władzy polskiej w Ostrowie. Ostrowianie ogłosili wolność w swojej małej ojczyźnie nazywanej Republiką Ostrowską. Efektem wystąpienia był m.in. szereg ustępstw na rzecz Polaków z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic.

Tegoroczne obchody ze względu na pandemię zostały znacznie ograniczone. Lokalni parlamentarzyści oraz władze powiatu i miasta złożyły wiązanki kwiatów w miejscach ściśle związanych z wydarzeniami Republiki Ostrowskiej z 1918 roku: przy byłym Konwikcie Arcybiskupim, Domu Katolickim i dawną siedzibą Krajowej Rady Ludowej. Powiat Ostrowski reprezentował Starosta Paweł Rajski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski oraz Radny Andrzej Knopiński.

Natomiast w ostrowskiej Konkatedrze odprawiono Mszę Świętą w intencji miasta i ojczyzny.

zdjecie

Odwiedzin: 29
swieto_niepodleglosci__1_.jpg swieto_niepodleglosci__3_.jpg swieto_niepodleglosci__4_.jpg swieto_niepodleglosci__5_.jpg swieto_niepodleglosci__6_.jpg