Chirurg naczyniowy – kiedy pomoc specjalisty jest potrzebna?

Chirurg naczyniowy jest lekarzem specjalistą zajmującym się problemami dotykającymi żyły oraz tętnice. Zapewnia diagnostykę i leczenie pajączków oraz żylaków kończyn dolnych. Na choroby naczyniowe bardziej narażone są kobiety, ale znaczenie ma także tryb życia i czynniki genetyczne. Zadaniem chirurga naczyniowego jest przywrócenie estetycznego wyglądu nóg i wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Jak poradzić sobie z żylakami?

Żylaki i pajączki naczyniowe – czynniki wpływające na ich powstawanie

U kobiet występują większe tendencje do problemów z pajączkami naczyniowymi, czyli teleangiektazjami, i żylakami, co potwierdza chirurg naczyniowy w Poznaniu. Pierwszym czynnikiem warunkującym ich powstawanie jest więc płeć. Duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w poprzednich pokoleniach problem był obecny, należy uważniej przyglądać się swojemu ciału. Niestety okres ciąży nie dla wszystkich kobiet jest wyłącznie źródłem radości. To czas, gdy w ciele kobiety zachodzi wiele zmian i właśnie w tym czasie mogą pojawiać się żylaki. W przypadku zaobserwowania najmniejszych problemów najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z flebologiem. Na problemy w obrębie żył i tętnic kończyn dolnych wpływa również stojąca lub siedząca praca. Zbyt długie przebywanie w jednej lub drugiej pozycji zwiększa ryzyko żylaków. Kolejne czynniki przyczyniające się do ich powstawania to: otyłość lub nadwaga, długie przebywanie w wysokiej temperaturze, przebyte operacje oraz urazy kończyn dolnych. Na czym polega mechanizm rozwoju pajączków i żylaków? Pod wpływem różnych czynników dochodzi do osłabienia ich ścianek i zastawki żylne przestają prawidłowo działać, przez co krew może się cofać.

Co sygnalizują pajączki na nogach?

Pajączki stanowią pierwszy sygnał zaburzeń w obrębie żył kończyn dolnych. Często są słabo widoczne i nie wiążą się z dolegliwościami wywołującymi dyskomfort, dlatego rzadko są pokazywane lekarzom. Specjalista powinien jednak obejrzeć zmiany, gdy towarzyszą im skurcze, opuchlizna lub ciężkość nóg. Profesjonalna chirurgia naczyniowa w Poznaniu zapewnia konsultacje i opiekę na każdym etapie rozwoju choroby. Na stronie https://www.neomedica.pl/ są wszystkie dane kontaktowe i można umówić się na wizytę. Podczas wizyty chirurg naczyniowy oceni stopień rozwoju zmian, co pozwoli zastosować odpowiednie środki zaradcze. Na etapie wczesnego stadium choroby nie są potrzebne zabiegi chirurgiczne. Dalszemu postępowi choroby można przeciwdziałać przy pomocy specjalnych kosmetyków, suplementów i rajstop lub podkolanówek uciskowych. Jeżeli dolegliwości nie są silne, ale pacjent chce się poddać zabiegowi z powodu nieestetycznego wyglądu nóg, również powinien zgłosić się na konsultację.

Diagnostyka niewydolności żylnej kończyn dolnych

Podczas konsultacji chirurg naczyniowy ogląda zmiany chorobowe i może zlecić USG doppler żył i tętnic kończyn. Badanie pozwala na dokładne określenie charakteru i rozległości zmian. Jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można zaplanować skuteczne leczenie.