Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Przy wsparciu finansowym budżetu Powiatu Ostrowskiego ukazała się książka „Dzieje Świeligowa’’, której autorem jest Roman Niklewicz. Ta obszerna publikacja traktuje zarówno o dziejach miejscowości, jak i jest kroniką czasów współczesnych.

zdjecie

-,,To jedna z tych publikacji niekomercyjnych, które wpisują się w budowę tożsamości lokalnej. Z prośbą o wsparcie finansowe w wydaniu zwrócił się do nas Roman Nyklewicz. To mieszkaniec Świeligowa znany ze swojej działalności bibliotekarskiej, ale także autor ciekawej publikacji o Mirosławie Fericu, pochodzącym z Ostrowa lotniku członku legendarnego dywizjonu 303. Pan Roman przez wiele lat zbierał wszystko, co związane było z jego miejscowością. Byłem zbudowany jego skrupulatnością oraz tym jak bardzo był zdeterminowany, żeby te książkę wydać. Dlatego zdecydowaliśmy się udzielić wsparcia finansowego’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie Dzieje Świeligowa, str. 466. Fot.3 Wincenty Pietrzyk ze swoją krową i baranem w drodze na pasionkę. Zdjęcie zrobiono około 1955 roku.  

Monografii Świeligowa nie powstydziłyby się duże większe miejscowości. Całość zebranego materiału mieści się na 480 stronach książki wydanej w sztywnej oprawie. Autor zaproponował rozdziały poświęcone historii Świeligowa, losom miejscowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku, przejawom życia społecznego i gospodarczego mieszkańców Świeligowa, środowisku przyrodniczemu. Bardzo ciekawy jest fragment zatytułowany rozmowy z mieszkańcami, w której znajdziemy nie tylko ważne fakty z życia mieszkańców, ale także zachowany język, wiele sformułowań gwarowych charakterystycznych dla regionu. Nie zabrakło wspomnień  ludzi, którzy odeszli. Całość wzbogacają zdjęcia. Książkę wydało wydawnictwo Republika Ostrowska.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 14
okladka Swieligow Swieligow1