Poszukując mieszkania, będziesz mógł wybierać wśród propozycji z rynku pierwotnego i wtórnego. Na rynku nieruchomości z drugiej ręki nie brakuje mieszkań do remontu. Czy opłaca się kupić lokal, w którym nie można od razu zamieszkać? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.
Jakie zalety ma mieszkanie do remontu?
Ofert zaniedbanych mieszkań nie powinieneś od razu skreślać, zwłaszcza gdy już dysponujesz lokalem i masz czas, aby przeprowadzić niezbędne prace remontowe. Powodów jest kilka. Decydując się na mieszkanie do remontu, możesz:
- kupić je w atrakcyjnej cenie – właściciele chętnie negocjują cenę, bo zainteresowanie takimi mieszkaniami jest mniejsze,
- zamieszkać w dobrze skomunikowanej czy prestiżowej okolicy – przykładowo zaniedbane mieszkania na sprzedaż w Poznaniu są dostępne w pobliżu Starego Rynku, gdzie nie ma już miejsca na nową zabudowę deweloperską,
- urządzić je zgodnie z własnymi preferencjami – możesz przestawić ściany czy położyć takie panele, które Ci odpowiadają.
Osoby, które są zainteresowane mieszkaniami do remontu, często kupują je z myślą o inwestycji. W ostatnich latach szczególnie popularny jest flipping. Polega on na zakupie lokalu wymagającego odświeżenia, jego remoncie i szybkiej odsprzedaży z zyskiem.
Odświeżenie czy remont generalny?
Mimo że zakup mieszkania do remontu ma swoje zalety, to przed podjęciem decyzji powinieneś ustalić zakres prac, które będzie trzeba wykonać. Na podstawie tej analizy będziesz mógł oszacować koszt remontu. Brakuje Ci fachowej wiedzy? Skorzystaj ze wsparcia specjalisty, który dokona przeglądu nieruchomości oraz przygotuje dla Ciebie kompleksowy raport ze stanu zarówno lokalu, jak i budynku. W ten sposób nie umkną Ci kosztowne i niespodziewane usterki, które mogłyby znacząco wpłynąć na wysokość niezbędnych wydatków.
Specjalista może przygotować dla Ciebie także zakres prac niezbędnych do wykonania i ich kosztorys. W zależności od tego, co planujesz zrobić z mieszkaniem (np. zamieszkać w nim czy wynająć je i czerpać z tego tytułu dochody), uwzględni on jakość materiałów wykończeniowych. Na tej podstawie będziesz mógł podjąć decyzję o zakupie lokalu, którym się zainteresowałeś.
Kiedy zakup mieszkania do remontu to dobra inwestycja?
Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Jeżeli znalazłeś atrakcyjnie położoną nieruchomość do remontu, to pamiętaj, że emocje nie są najlepszym doradcą. Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży w obecności notariusza, upewnij się, że będzie to dla Ciebie opłacalna inwestycja. Sprawdź:
- cenę za mkw. lokalu – mieszkania do remontu powinny być tańsze o co najmniej 1000 zł za mkw. w porównaniu z nieruchomościami gotowymi do zamieszkania,
- nieruchomość pod kątem formalno-prawnym – zdarza się, że atrakcyjna cena nie jest podyktowana wyłącznie tym, że lokal wymaga odświeżenia, ale także np. nieuregulowanym statusem własności,
- ogólny stan techniczny budynku – zakres koniecznych prac remontowych w mieszkaniu może być niewielki, ale np. zły stan dachu może to szybko zmienić.
Jeżeli znasz zaufaną ekipę remontową i masz czas, aby przeprowadzić niezbędne prace, zakup zaniedbanej nieruchomości mieszkalnej może okazać się opłacalny. Jeżeli jednak potrzebujesz mieszkania od zaraz i nie masz środków na generalny remont, lepiej zrezygnuj z takiej oferty.