20 lat temu zostali Rodziną zastępczą- instytucją, która daje azyl dzieciom zabranym w różnych okolicznościach z ich rodzinnych domów, która zaspakaja potrzebę wsparcia i opieki. Państwo Katarzyna i Wiesław Misiakowie z Ostrowa Wielkopolskiego w 2001 roku uzyskali potrzebny do działalności certyfikat- od tego czasu sprawują pieczę zastępczą a ponadto od 2008 roku nieprzerwanie pełnią funkcję Pogotowia Rodzinnego.
Dzięki ich ofiarności, wielkiemu sercu i poświęceniu z pomocy skorzystało do tej pory ok. 90-cioro dzieci. Obecnie w ich domu – pogotowiu przebywa dwoje dzieci, oczekujących na ustanowienie opieki prawnej. Ich praca trwa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez 12 miesięcy. W dniu 18 czerwca 2021 roku Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk złożył Państwu Misiakom serdeczne gratulacje, dziękując za 20-sto letnią pracę i służbę sprawozdania pieczy zastępczej nad dziećmi.
- Jesteście Państwo rodziną, która podjęła się trudnej misji opieki nad dziećmi, które dzięki Wam mają dom i wracają do społeczeństwa. Warto brać z Was przykład, który potem przyniesie sukces, bo rodzina jest najważniejsza. Życzę Wam, abyście wytrwali w tej inicjatywie. Jak najwięcej szczęśliwych dni, zdrowia i spełnienia w życiu osobistym i w tej niezwykłej pracy. Na pamiątkę spotkania przekazuję pamiątkowy obraz- niech czuwają nad Wami dobre Anioły.- powiedział Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolski, w tej chwili skupia ok 150 Rodzin Zastępczych, u których przebywa 200 dzieci, jednak Państwo Misiakowie jako jedyni prowadzą Pogotowie Rodzinne. Wiąże się to z dużym stresem i nieoczekiwanymi sytuacjami. Pogotowie rodzinne to miejsce pomiędzy domem dziecka a rodziną zastępczą. Przyjmuje dzieci w nagłych przypadkach w wyniku interwencji sądowych, policyjnych, pozostawienia w szpitalu przez matkę.
- Bywają bardzo pilne interwencje z których wracamy np. z czwórką nowych dzieci do domu. Trzeba się szybko nimi zająć. Często są w bardzo złym stanie, zdrowotnym lub psychicznym. Dzieci zabierane są z trudnych środowisk, zazwyczaj patologicznych, lub z rodzin z poważnymi problemami. – powiedział Wiesław Misiak.
Trzeba pamiętać o tym, że te dzieci są bardzo często upośledzone, czekają na operacje, badania, mają wizyty cotygodniowe u specjalistów.
- Dzieci czasami mają wiele innych zaburzeń, nie umieją mówić, czasami chodzić. Dbamy o to, żeby były objęte specjalistyczną opieką lekarską bądź rehabilitacyjną. Zależy nam na tym, żeby miały rzeczywiście lepiej, również w sferze psychicznej.– powiedziała Katarzyna Misiak.
Państwo Misiakowie nie ukrywają, że nie jest to łatwe zadanie, zdążyło się nawet, że w domu mieli nawet 13 dzieci ( w tym dwójkę swoich), ale jak powtarzają to zadanie bardzo satysfakcjonujące. Nie wyobrażają sobie teraz życia bez tych wszystkich wychowanków. Zdarzyło się, że jeden chłopiec przebywał u nich nawet 3 lata, więc przez ten czas można się bardzo przywiązać. Niektóre dzieci, teraz już dorosłe, do dziś utrzymują z nimi kontakt.
PCPR cały czas poszukuje osób chętnych do pełnienia takich funkcji nad potrzebującymi wsparcia dziećmi. Zapraszamy osoby zainteresowane do zapoznania się z kryteriami i zasadami funkcjonowania pieczy zastępczej. Szczegóły na stronie:
https://pcpr.powiat-ostrowski.pl
.Zuzanna Jerzyk