Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ostrów Wielkopolski

Miejskie i powiatowe inwestycje finansowane z funduszy unijnych były przedmiotem wizytacji parlamentarzystów z Sejmowej Komisji ds. wykorzystania środków unijnych.

Współgospodarzem wizyty byli Prezydent Ostrowa i Starosta Ostrowski. Inicjatorem przyjazdu parlamentarzystów w dniu 20 września 2021 r. był z kolei poseł Andrzej Grzyb. Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, powodów co do wyboru miejsca było kilka.

zdjecie

- „Chcieliśmy członkom komisji (pochodzącym z różnych regionów Polski – przyp. JG) pokazać funkcjonowanie aglomeracji, w skład której nie wchodzi stolica regionu. Po drugie zaprezentować funkcjonujące rozwiązani dotyczące elektromobilności transportu. Naszą intencją było także pokazanie, jak miasta średniej wielkości i powiaty mogą być miejscem, w których są lokalizowane centra usług społecznych’’ – powiedział A. Grzyb.

zdjecie

Podczas kilkugodzinnej wizyty gościom zaprezentowano zadania współfinasowane ze środków unijnych. Strona miejska zaprezentowała, m.in. zrewitalizowane obszary i program elektromobilności. Samorząd powiatowy wybrał dwa największe i centrotwórcze projekty Wielkopolskie Centrum Oparzeń w ostrowskim szpitalu oraz Centrum kształcenia Praktycznego.

Przez lata Powiat Ostrowski pozyskał prawie 150 mln zł na różnorodne przedsięwzięcia i projekty.

zdjecie

-,,Ze względów czasowych pokazaliśmy spektakularne inwestycje, które najłatwiej zauważyć. Jednak jako powiat jesteśmy liderem w pozyskiwaniu tzw. środków miękkich na staże, wymiany i praktyki dla uczniów i nauczycieli. Przez lata zebrała się kwota ok. 13 mln, które zainwestowane zostały w naszych mieszkańców. Kursy spawalnicze, skanowania 3D czy inne, oznaczają w komercyjnych realiach wydatek ok. 6-7 tys. zł, u nas uczniowie mają je za darmo. Kończąc szkołę mają dodatkowe poszukiwane na rynku umiejętności.’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Samorządowcy dzielili się z parlamentarzystami pomysłami, które chcieliby realizować z kolejnych programów unijnych zwłaszcza na progu nowej perspektywy. Ci drudzy wskazywali na specyfikę i trudności, które mogą się pojawić m.in. z tego powodu, że Wielkopolska otrzyma mniej środków tylko dlatego, że rozwija się szybciej niż inne regiony, ale także z powodu zmiany priorytetów w nowej perspektywie budżetowej.

zdjecie

-,,Ważne żeby małe miejscowości mogły funkcjonować niezależnie od centralnych źródeł. Są oczywiście wielkie inwestycje, których sam samorząd miejski czy powiatowy nie udźwignie. Istotne jest jednak, aby centralne projekty nie przytłoczyły tych lokalnych. Dlatego samorządy trzeba wspierać wciąż o nie walczyć’’ – powiedział poseł Tadeusz Zwiefka.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 24
DSC_0495 DSC_0522 DSC_0539 DSC_0561 DSC_0580 DSC_0577 DSC_0561 DSC_0549 IMG20210920165153 IMG20210920165933