Oświetlenie ogrodowe - podstawowe założenia

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak powinno prezentować się profesjonalne oświetlenie ogrodowe. Dla jednych musi być ono zamknięte, funkcjonalne i przede wszystkim nowoczesne. Inni z kolei doceniają fakt przyozdobienia ogrodu w klasycznie rozumiane źródła światła, które - tu i ówdzie - będą jego ozdobą. Kto zatem ma rację?

Specyfikacja techniczna oświetlenia

W gruncie rzeczy najważniejszą kwestią decydującą o zastosowaniu wybranych systemów oświetlenia ogrodowego jest ich sposób wykonania. W zasadzie można je podzielić na dwa różne typy. Pierwszy z nich to oświetlenie przewodowe. Z oczywistych względów znajduje się ono dość blisko domu i często jest wykorzystywane m.in. do oświetlenia elewacji lub innych, ważnych ze względu na aranżację miejsc. W drugiej grupie znajdują się systemy oświetleniowe, które są zasilane za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Ich moc jest niewielka, ale można je wprowadzić gdzie tylko się chce.

Świetlna aranżacja ogrodów

Zadaniem ogrodowych systemów oświetleniowych nie jest podkreślanie swej dekoracyjnej wyjątkowości. Wręcz przeciwnie - instalacje te są zwykle wykorzystywane jako dekoracyjne uzupełnienie ogrodu. Bądź co bądź w ogrodzie najważniejszą rolę odgrywa odpowiednio uporządkowana zieleń, a nie elementy świetlne stworzone przez człowieka. Dlatego zaleca się, aby w takich ogrodach światło było umiejscowione tam, gdzie jest to:

- konieczne ze względów praktycznych, to jest w pobliżu alejek, skrzyżowań komunikacyjnych, mostków, studni itd.,

- konieczne ze względów dekoracyjnych, gdyż światło może zostać wykorzystane do podkreślenia niektórych rozwiązań dekoracyjnych.

Pomysłowość nie zna granic

Światło w ogrodzie to temat rzeka. Nic więc dziwnego, że nowoczesna aranżacja ogrodów stawia przede wszystkim na pomysłowe rozmieszczenie systemów oświetleniowych. Ma się tu na myśli przede wszystkim lampy solarne, które mogą być umieszczone w przedmiotach przypominających kamienie, drzewa, naturalne elementy krajobrazu, a także w słupkach, czy też w plastikowych dekoracjach ogrodowych. Mao tego - część z nich powinna się uaktywniać na w oparciu o np. ruch przechodzącej obok osoby. Dzięki temu świetlna aranżacja ogrodu będzie miała wyjątkową i żywą formę.

Automatyka oświetleniowa

Świetlna aranżacja ogrodów zależy również od sposobu, w jaki dane światło zostaje włączone. Oczywiście najprostsza instalacja to ta, która rozświetlana jest za pomocą jednego przycisku lub też... całego zestawu włączników. Alternatywą dla niej są układy w pełni zautomatyzowane, które - niezależnie od źródła zasilania - mogą być aktywowane czujnikami ruchu, czujkami czasowymi lub też czujnikami uaktywniającymi się po zmierzchu, gdy intensywność promieni słonecznych spadnie poniżej określonej wartości.

Podsumowując, dobrze urządzony ogród powinien żyć również nocą. I właśnie dlatego świetlna aranżacja ogrodów powinna być dopasowana do jego formy i znajdujących się w nim dekoracji. Jeśli ta zasada nie zostanie zachowana, uzyskana w ten sposób przestrzeń nie będzie miała żadnych walorów dekoracyjnych.