Projektowanie ogrodów to wieloetapowa, nierzadko dość skomplikowana czynność. Każdy, kto myśli, że na przydomowym terenie wystarczy tylko zasiać trawę czy rozłożyć leżaki, szybko orientuje się, że aranżacja jest znacznie bardziej czasochłonna i rozbudowana. Zaczyna się od stworzenia projektu, a kończy na regularnej pielęgnacji założonego ogrodu. Aby prace były łatwe i przyjemne, a efekt spektakularny, warto pamiętać o kilku najważniejszych aspektach całej inwestycji.
Projektowanie ogrodu – podział na strefy
Projektowanie ogrodów w Żyrardowie zaczyna się opracowania koncepcji i podzielenia przestrzeni na strefy. Zazwyczaj wydziela się:
- przedogródek, czyli część reprezentacyjną z podjazdem, chodnikiem, oświetleniem. Znajduje się ona między bramą wjazdową na posesję, a wejściem do domu, dlatego powinna wyglądać estetycznie. Tutaj zazwyczaj teren jest wybrukowany, dzięki czemu unikamy błota,
- część rekreacyjna – taras wraz z trawnikiem. Przestrzeń za domem, która służy odpoczynkowi, a także jest osłonięta przed wzrokiem osób z zewnątrz,
- miejsce do uprawy roślin – mały ogródek warzywny, grządki, krzewy owocowe, drzewka. Jeżeli w Twoim ogrodzie ma się znaleźć choćby niewielka uprawa, to zaplanuj jej rozmieszczenie już na początku.
Już samo rozmieszczenie stref może być pracochłonne, szczególnie, że wiąże się bezpośrednio z tym, jakie rośliny zasadzisz w wydzielonych miejscach. Na zacienione obszary wybieraj kwiaty i krzewy, które lubią niższe temperatury. Z kolei tam, gdzie słońce mocno pali, musisz postawić na bardziej wytrzymałe odmiany.
Wybór stylu aranżacyjnego przy projektowaniu ogrodu
Ogrody, podobnie jak domy, mogą mieć różne style. Już na etapie projektowania warto zastanowić się, w jakim charakterze będzie Twój przydomowy teren. Inaczej bowiem rozkładają się nasadzenia w ogrodach angielskich, które są bujne, naturalne i sielskie, a inaczej w eleganckich, gdzie dominują smukłe formy, beton, kamień i nisko przystrzyżony trawnik.
Najpopularniejsze obecnie style to właśnie nurt nowoczesny i wiejski, jednak nie brakuje pasjonatów mniej typowych aranżacji japońskich, francuskich czy śródziemnomorskich. W zależności od tego, na jaki styl się zdecydujesz, musisz wybrać odpowiednie kwiaty, rośliny, a nawet rodzaj posadzki na taras kostki na podjazd. Inne altany projektuje się do ogrodów klasycznych, a inne do nowoczesnych. Pawilony mogą mieć konstrukcje aluminiowe, podczas gdy w wersji tradycyjnej zazwyczaj są drewniane.