Decyzja o zakupie samochodu za gotówkę przysparza wielu wątpliwości, bowiem często wiąże się ze znacznym obciążeniem dla budżetu, nie tylko domowego, ale również firmowego. Można skorzystać z alternatywy i wziąć auto na kredyt, jednakże ta opcja obniża zwykle zdolność kredytową, co dla wielu osób nie jest wyjściem. Jak to działa w przypadku wynajmu długoterminowego auta? Sprawdź czy nowe auto na abonament ma wpływ na zdolność kredytową.
Wpływ abonamentu na zdolność kredytową
Nowoczesne formy finansowania samochodu skupiają się nie tyle na posiadaniu auta na własność, co na możliwości użytkowania fabrycznie nowego pojazdu. Należy do nich między innymi formuła samochodu na abonament, czyli wynajem długoterminowy auta. Auto na abonament w Qarsonie, to wynajem na 12 miesięcy, co w praktyce oznacza, że już po roku możemy wymienić auto na nowy model. Od najmu na minuty, czy wynajmu krótkoterminowego różni się tym, że przez cały czas użytkowania traktujemy auto jak swoje. Możemy korzystać z niego z dużą swobodą, a jednocześnie nie ponosimy kosztów związanych ze spłatą pełnej wartości pojazdu, tak jak w przypadku kredytu czy leasingu.
Nadal interesuje nas jednak, czy auto w abonamencie wpływa na zdolność kredytową? Na szczęście wpływa na nią tylko w niewielkim stopniu. Obciążenie jest znacznie niższe niż w przypadku leasingu z wykupem, który obejmuje całą wartość auta. Abonament pokrywa głównie utratę wartości samochodu, dzięki czemu mniej obciąża comiesięczny budżet, a dodatkowo ma dużo mniejszy wpływ na uzyskanie kredytu. Abonament daje większą elastyczność niż kredyt, a zachowanie zdolności kredytowej może okazać się kluczowe np. gdy zdecydujemy się na budowę domu czy inne inwestycje.
W drugą stronę, o wynajmie auta możemy również myśleć w sytuacji, kiedy nie uda nam się uzyskać kredytu na jego zakup. Oczywiście, auto wynajmowane nie będzie naszą własnością i po zakończeniu trwania umowy wraca do firmy wynajmującej. Daje nam jednak nieoceniony komfort na 12 miesięcy. Co ważne, w przypadku weryfikacji klienta, gdy decydujemy się na wynajem, proces jest wyjątkowo prosty, porównywalny z kupowaniem sprzętu RTV na raty.
Abonament konsumencki
Warto również zwrócić uwagę na to, że wynajem długoterminowy to usługa dostępna nie tylko dla firm, ale również dla klientów indywidualnych, a ich liczba stale rośnie. Statystycznie częściej ta forma finansowania wybierana jest przez przedsiębiorców, z uwagi na korzyści podatkowe, wzrasta jednak również odsetek klientów prywatnych, którzy cenią sobie wygodę i komfort korzystania z usługi. Abonament konsumencki to umowa cywilnoprawna pomiędzy firmą wynajmującą i klientem, w której wyszczególnione są zasady korzystania z samochodu oraz wynikające z tego opłaty.
Miesięczne koszty wynajmu często są niższe od leasingu operacyjnego. Dlaczego? Ponieważ w modelu abonamentowym pojazd nie jest wykupowany przez klienta, więc nie jest on zobligowany do spłaty całej jego wartości. Różnica między wynajmem a leasingiem może sięgać nawet kilkuset złotych miesięcznie. Plusem są również znacznie niższe opłaty początkowe, uiszczane na poczet przygotowania samochodu do wynajmu, a nie w wysokości części wartości auta, jak w przypadku klasycznego leasingu operacyjnego.
Koszty wynajmu samochodu a kredyt hipoteczny
Kredyt samochodowy może utrudnić otrzymanie kredytu hipotecznego. Wysokie koszty kredytu negatywnie rzutują na zdolność kredytową, a nie możemy zapomnieć o tym, że banki patrzą na wnioski o kredyt coraz bardziej restrykcyjnie. W wyniku tego wcześniej zaciągnięte zobowiązania na samochód, mogą skutkować odmową lub zmniejszyć limit kredytu. Dotyczy to zarówno kredytu samochodowego, jak i kredytu gotówkowego.
Jeśli więc w przyszłości planujesz skorzystać z kredytu hipotecznego, to bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu. Spójrz na plusy. Zacznijmy od tego, że to wygodny sposób na korzystanie z fabrycznie nowego samochodu, bez wysokiego wkładu własnego. Niskie i stałe opłaty za wynajem pojazdu to również mniejsze koszty stałe, o które często pomniejszana jest zdolność kredytowa. Niewątpliwą zaletą jest również długość trwania umowy, 12 miesięcy wynajmu to bardzo elastyczne rozwiązanie. Jeśli po roku zdecydujesz się zakończyć umowę, lub zmienić auto na mniejszy, tańszy model, możesz to bez problemu zrobić. Na wysokość opłaty nie wpływają również zmiany stóp procentowych. Kredyt nie daje takich możliwości i wiąże się z wieloma latami amortyzacji.
Auto na abonament w firmie
Auto na firmę jest coraz chętniej wybierane przez przedsiębiorców, wpływa na to wiele zalet takiego rozwiązania. Dzięki wynajmie auta na abonament można zrezygnować z utrzymywania firmowej floty wewnętrznej. Serwis czy naprawy gwarancyjne auta, są wliczone w miesięczną opłatę, co zwalnia przedsiębiorcę z dodatkowych kosztów.
Nie możemy zapomnieć o wcześniej wspomnianych korzyściach podatkowych. Auto można odliczyć od podatku VAT oraz ująć w kosztach wpływających na wysokość podatku dochodowego. W przypadku wynajmu pojazd nie jest własnością firmy, nie można więc zaliczyć go do środków trwałych, ale jego wpływ na firmowy budżet jest mniejszy, co również umożliwia uzyskanie kredytu inwestycyjnego w przyszłości. Bezpieczeństwo tej formy finansowania sprawia, że dla wielu firm wynajem auta jest znacznie korzystniejszą opcją niż kredyt, zakup za gotówkę czy leasing.
Musimy też zwrócić uwagę na zmiany podatkowe jakie zostały wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku, regulujące wykup samochodu na cele prywatne. Zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorcy stracili możliwość nieopodatkowanej sprzedaży wykupionych samochodów do majątku prywatnego. Poprzednio, do końca 2021 roku wystarczyło odczekać pół roku, aby wykupiony samochód nie powodował powstania przychodu. W obecnej sytuacji sprzedaż będzie zwolniona z podatku PIT dopiero po 6 latach od wykupienia, nawet jeśli miało ono miejsce przed wejściem przepisów w życie. Tak skrajne pogorszenie przepisów podatkowych dla przedsiębiorców sprawia, że wynajem samochodu na abonament staje się jeszcze bardziej atrakcyjny.