Arena Ostrów i kompleks geotermalny w Poddębicach to dwa najlepsze obiekty zaprojektowane i wykonane w ostatnich dwóch latach przez ostrowskich architektów.

W dniu 22 kwietnia 2022 r. odbyło się podsumowanie Konkursu Architektonicznego Starosty Ostrowskiego, któremu patronuje projektant Pałacu Myśliwskiego w Antoninie- Karl Friedrich Schinkel.

-,,Jako starosta jestem dumny, że w Wielkopolsce jest to jeden z nielicznych konkursów dedykowanych jest architektom, którzy tak wiele wnoszą w piękno powiatu ostrowskiego. Zawsze podkreślam, że w tym konkursie to nie ja, dokonuje wyboru. To Wy architekci decydujecie komu przypadnie nagroda. Jako starosta jestem dumny, że tak wiele w powiecie ostrowskim się buduje. Panie, Panowie, wpływacie na piękno, które nas otacza i także z tego powodu chcemy Was podejmować w tak niezwykłym miejscu jaki jest pałac w Antoninie’’ - Powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Zgłoszone do konkursu obiekty rozpatrywane są w dwóch kategoriach: Nagrody Karla Friedrich Schinkla za obiekty powstałe na terenie Powiatu Ostrowskiego. Druga – Ambasador Ostrowskiej Architektury dotyczy obiektów zaprojektowanych przez ostrowskich architektów a zrealizowanych na terenie całej Polski.

Nagrodą w konkursie jest statuetka. To dzieło autorskie ostrowskiego artysty plastyka Piotra Łopatki. Zmienia się materiał, ale zawsze nawiązuje ona do budowlanego klocka, od którego zaczyna się każda budowa.

zdjecie

W poprzednich latach statuetki otrzymały następujące realizacje:

- Przebudowa budynku dworca kolejowego oraz budynku wielofunkcyjnego w Ostrowie Wielkopolskim” Wiesław Motyl oraz Marcin Rześniowiecki (2016 r.).

- Budynek usług gastronomiczno-hotelarskich, Górecznik – Antonin, Gmina Przygodzice Dariusz Parzeński (za projekt 2018).

- Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wielkopolskim Piotr Jański za budynek (2020).

A w tym roku o nagrodę ubiegały się:

1.Budynek mieszkalny jednorodzinny wraz z wolnostojącym garażem w Ostrowie – projekt autorstwa architekta Wiesława Motyla.

2.Budowa żłobka w Gorzycach Małych Gmina Ostrów – projekt autorstwa architekta Wiesława Motyla.

3. Budynek jednorodzinny z garażem w Ostrowie – projekt autorstwa architekta Mariusza Jakubczyka przy współpracy z Joanną Tomala.

4. Budynek Handlowo-Usługowy Ostrów Wielkopolski – projekt autorstwa architekta Piotra Dominiczaka.

5. Hala produkcyjna z częścią biurowo-socjalną w Przygodzicach – projekt autorstwa architekta Dariusza Parzeńskiego.

6. Budowa hali produkcyjno-magazynowej, budynku socjalno-biurowego i zadaszenia Ostrów – autor projektu Dobromir Marek.

7. Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym Ostrów Wielkopolski – autor Patryk Dudek.

8. Hala widowiskowo-sportowa „Arena Ostrów’’ – architektów Mariusz Szczuraszek, przy współpracy z Weroniką Nawrot i Maciejem Boreckim.

9. Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie (projekt obejmujący, rozbudowę i przebudowę wozowni na budynek bankietowo-konferencyjny, przebudowa oficyny na budynek hotelowy z oranżerią, budowa tunelu podziemnego, przebudowa pałacu na budynek muzealny, edukacyjny i gastronomiczny, przebudowa budynku lodowni wraz z infrastrukturą techniczna i zagospodarowaniem terenu) – autor projektu Łukasz Szleper z Wrocławia.

10. Dworek – budynek mieszkalny jednorodzinny – autorstwa architekta Radosława Torzyńskiego.

Zwycięski projekt otrzymał 63 punkty.

Obiekt 4 razy otrzymał najwyższa liczbę punktów, a dwa razy zajął drugie miejsce w głosowaniu.

Głosujący podkreślali w ocenianym obiekcie: siła w prostocie formy. Czytelność funkcji. Rywalizacja spokoju i agresji w kolorystyce. Kultura w prowadzeniu linii. Piękny w swojej prostocie obiekt, tworzący harmonijną kubaturę w centrum. Wraz z otoczeniem tworzy dobrze zaprojektowaną przestrzeń. Bryła z dopasowaniem do kontekstu zabudowań.

Nagrodę Starosty Ostrowskiego „im. Karla Friedricha Schinkla’’ otrzymała Hala widowiskowo-sportowa „Arena Ostrów’’, autorstwa zespół projektantów: Mariusz Szczuraszek, Weronika Nawrot i Maciej Borecki.

zdjecie

-,,Wszyscy znamy historię tego obiektu. Wiemy jak dużo było kompromisów przy jego realizacji. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję koleżankom i kolegom, za tak wysoką ocenę’’ – powiedział architekt Mariusz Szczuraszek.

Inwestorem Areny Ostrów była Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski. -,,Arena Ostrów to niewątpliwie inwestycja XXX-lecia ostrowskiego samorządu. To inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców, zarówno miasta – jak i sądzę – powiatu ostrowskiego. Od początku budziła ona wiele emocji, ale myślę że dzisiaj budzi te cudowne emocje jeśli chodzi o rozgrywki sportowe, wydarzenia kulturalne. Bardzo serdecznie gratuluje Panu Staroście w imieniu Pani Prezydent Beaty Klimek, cudownego konkursu. Dziękuje szanownemu środowisku architektów że przyznały te nagrodę’’ – powiedziała Ewa Torzyńska dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim.

zdjecie

Zgodnie z regulaminem Starosta Ostrowski ma prawo przyznać nagrodę specjalną i z takiego przywileju skorzystał. Trafi ona do obiektu, który zajął drugie miejsce zdobywając 62 punkty.

Nagrodę Specjalną Starosty Ostrowskiego w konkursie Architektonicznym „im Karla Friedricha Schinkla’’ otrzymał „Budynek jednorodzinny z garażem w Ostrowie’’ – autorstwa architekta Mariusza Jakubczyka przy współpracy z Joanną Tomala.

-,,Dziękujemy za głos Koleżanek i Kolegów architektów. Bardzo szczególnie chciałbym podziękować inwestorom. Ten projekt nie powstałby nigdy, gdyby nie oni. Musieli mieć budżet, musieli mieć pomysł, ale największą cechą wyróżniającą była ich otwartość na to, co my zaproponujemy’’ - powiedział Mariusz Jakubczyk. Serdeczne podziękowania.

zdjecie

-,,Dziękuję całemu zespołowi za to, że potrafił stworzyć dom marzeń. Bardzo dobrze nam się w nim odpoczywa każdego dnia. Rozmawialiśmy o tym, jak chcieliśmy by ten dom wyglądał. Powstał po prostu z przyjaźni’’ – powiedzieli Justyna i Michał Kasznia.

W drugiej kategorii Ambasadora Ostrowskiej Architektury w dotychczasowych edycjach nagrodę tę zdobyli:

- Za „Budowę Portu Śródlądowego w Iławie” Architekci Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek. (2016 r.)

- Za kompleks przemysłowy, biurowiec oraz 3 hale produkcyjne firmy ZUP BADURA Sp. z o.o. w Świdnicy. Architekt Radosław Torzyński (2018 r.)

- Za pływalnię Quarium w Kępnie Architekci Mariusz Szczuraszek i Piotr Dominiczak (2020 r.).

A w tym roku o tę nagrodę ubiegali się:

1. Architekt Wiesław Motyl z projektem „Budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym wielostanowiskowym wraz z infrastrukturą techniczną oraz budową zewnętrznych miejsc postojowych w’’ w Pleszewie.

2. Architekci Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek z projektem „Kraina bez barier – kompleks geotermalny w Poddębicach’’. Podddębice, Województwo Łódzkie.

3. Architekt Piotr Dominiczak z projektem „Centrum Rekreacyjno-Sportowe, basen Relax w Zduńskiej Woli’’. Zduńska Wola. Projekt ten na wniosek autora został wycofany z oceny.

4. Architekt Patryk Dudek z projektem „Przebudowa i rozbudowa istniejącego zakładu poprzez budowę budynku hali magazynowej z dokami i częścią socjalno-biurową oraz niezbędną infrastrukturą techniczną’’. Miejscowość Miętne Gmina Garwolin.

5. Architekci Mariusz Szczuraszek i Piotr Dominiczak z projektem „Obiekt sportowo-rekreacyjny „Park Wodny’’ w Częstochowie.

6. Architekt Radosław Torzyński z projektem „Budowa budynku usługowego (przychodni lekarskiej) oraz budowa dwóch zjazdów z dróg publicznych’’. Kalisz.

Zwycięski projekt otrzymał 15 punktów. Trzy razy zajmował pierwsze miejsce. Oceniając go głosujący podkreślali: To realizacja ciekawego, multifunkcyjnego budynku o nowoczesnej bryle i formie architektonicznej. Projekt oprócz głównych założeń realizuje również szereg detali architektonicznych i małej architektury, pozytywnie wpływający na całokształt otoczenia. Mnie zauroczył konsekwentnie powtarzany ażurowy detal. Poza tym budynek ten w swojej nowoczesności ma jakiś magiczny pierwiastek czegoś starego. Wspomniany detal, kolor, miękka linia w połączeniu z kanciastą ramą i szkłem. Obiekt bardzo ciekawy architektonicznie. Forma odzwierciedla funkcję. Obiekt dobrze wpisuje się w teren.

Nagrodę Starosty Ostrowskiego „Ambasador Ostrowskiej Architektury’’ 2022 r. otrzymuje projekt „Kraina bez barier – kompleks geotermalny w Poddębicach’’ autorstwa projektantów Piotra Dominiczaka i Mariusza Szczuraszka.

-,,Poddębice słyną z zasobów wód geotermalnych, które mogą ogrzać całe miasto. Ja dziękuję bardzo wszystkim organizatorom, dziękuję kolegom i koleżankom po fachu. Cieszę się, że dostrzeżono walory estetyczne zaprojektowanego przez nas budynku’’ – powiedział architekt Piotr Dominiczak.

-,,Ten obiekt powstał właściwie dwa lata temu, ale przez covid uruchamialiśmy go dopiero teraz. Woda termalna jest wydobywana z głębokości ok. 2500 metrów. Dzisiaj cieszymy się z tego obiektu. Nam się podoba i mam nadzieję, że Państwu, którzy będziecie odwiedzać ten obiekt, też będzie się podobał. Zapraszam do odwiedzin.’’ – powiedział Piotr Sęczkowski Burmistrz Poddębic.

Dyplomy i drobne upominki nagrodzonym architektom przekazali: Bartosz Jarosz i Krzysztof Frąckowiak Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego z Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów w Poznaniu. Gratulując organizatorom zadeklarowali także objęcie konkursu patronatem Izby kolejnych edycji.

W uroczystości wzięli także udział: Poseł Jarosław Urbaniak, Senator Ewa Matecka, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet. Piotr Kruszczyk Wójt Gminy Ostrów. Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski. Radni powiatowi, w tym szefowie klubów Andrzej Leraczyk „Samorządny Powiat’’, Józef Wajs „Przyjazny Powiat’’. Sekretarz Powiatu Mirosław Rychlik. Obecni byli także Jerzy Skupień i Piotr Niemiec z legnickiego konkursu architektonicznego „Żółta poziomica’’.

Z krótkim koncertem fortepianowym wystąpiła Tamari Jincharadze z Gruzji.

Janusz Grzesiak/ Rafał Kaczmarew/Zuzanna Jerzyk

Dodał(a):

Biuro Promocji i Relacji Społecznych

Odwiedzin: 69