Kto może się starać o zwrot podatku z Niemiec? Jak szybko przez Internet rozliczyć się z Finanzamt?

Niemcy od lat są pierwszym wyborem Polaków, którzy planują emigrację. Głównie z powodów wyższych zarobków decydują się na pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Bliskość granicy ma tutaj duże znaczenie. Polacy podejmują się zatrudnienia w branży produkcyjnej, budowlanej, rolniczej i opiece zdrowotnej. Według różnych danych jest nas w Niemczech około 2,5 mln. Legalnie zatrudnieni pracownicy podlegają obowiązkowi podatkowemu. Co to oznacza? Rezydenci muszą złożyć do Finanzamt zeznanie podatkowe i rozliczyć swoje dochody. Z kolei nierezydenci mogą starać się o zwrot podatku, którego temat przybliżymy w tym artykule.

Ile można dostać zwrotu podatku? Czy jest to opłacalne?

System podatkowy w Niemczech jest jasny dla Polaków. Osoby posiadające status rezydenta traktowane są tak samo, jak obywatele Niemiec. Pracownicy mają prawo skorzystania z przysługujących ulg podatkowych, m.in. wspólnego rozliczenia z małżonkiem, co jest dla nich korzystniejsze, niż rozliczenie podatku samodzielnie. Ale to nie wszystko. Niemiecki rząd przygotował wiele innych ulg, które są wsparciem dla podatników. Na przykład kwoty odciążenia dla osób samotnie wychowujących dzieci czy kwotę wolną od podatku. Zwrot podatku z Niemiec, z którego chętnie korzystają nierezydenci, to przynajmniej kilkaset euro, więc jak najbardziej jest to warte zachodu i opłacalne. 

Odzyskanie podatku z Niemiec i wymagane dokumenty

Pracodawcy w Polsce przekazują do końca lutego swoim pracownikom formularze PIT-11. To na ich podstawie składany jest wniosek do wybranego urzędu skarbowego. Podobnie jest w Niemczech. W tym kraju istnieje tzw. karta podatkowa (Lohnsteuerkarte), na której znajdują się wszelkie informacje o osiąganych dochodach. Obecnie powszechnych rozwiązaniem jest skorzystanie z elektronicznego systemu przekazywania danych, dzięki czemu zeznanie podatkowe trafi prosto do Finanzamt, a urzędnik będzie mógł szybciej rozpatrzyć nasz formularz i dokonać zwrotu podatku.