Ile kosztuje wycinarka CNC? Czy poradzi sobie ze wszystkimi tworzywami, jakie poddajemy obróbce?

Stoisz przed wyborem wycinarki CNC? Umiejętny dobór urządzenia wpłynie na zadowolenie z inwestycji. Poniżej znajdziesz rady, na jakie technologie postawić, aby urządzenie idealnie współgrało z Twoim zakładem.

Dobierz wycinarkę CNC do materiałów. Porównanie metod

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas doboru wycinarki CNC? Kluczową rolę odgrywa wykorzystana technologia cięcia. To właśnie ona decyduje o tym, jak będą przebiegać procesy (w tym również, jak długo będą trwać i z jakimi kosztami będą się wiązać), ale przede wszystkim określi, jakie materiały będzie można poddać obróbce.

Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie dostępnych opcji:

  • Wycinarka tlenowa: jest odpowiednia do stali niskostopowych i niskowęglowych, które charakteryzują się stosunkowo niską temperaturą zapłonu. Ta tradycyjna metoda jest ekonomicznie efektywna i oferuje dużą wydajność, dzięki czemu wciąż cieszy się dużą popularnością.
  • Wycinarka plazmowa CNC: niezwykle skuteczna dla materiałów przewodzących prąd elektryczny, takich jak stal czy aluminium. Wycinarki plazmowe charakteryzują się dużą szybkością cięcia, jakością i wysoką, co sprawia, że są często wybierane w różnych gałęziach przemysłu.
  • Wycinarka laserowa: oferuje niezrównaną precyzję i jest odpowiednie do szerokiego zakresu materiałów, od metali po ceramikę i kamień. To uniwersalne narzędzie umożliwia obróbkę najbardziej zróżnicowanych i delikatnych materiałów, chociaż może wiązać się z wyższymi kosztami.
  • Wycinarka wodna CNC (Waterjet): znana ze swojej wszechstronności. Te wycinarki są idealne do twardych materiałów, w tym metali i kamienia, ale to również dobra wycinarka CNC do drewna czy tworzyw sztucznych. Cięcie wodne niweluje ryzyko uszkodzenia materiału i charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.

Hybrydowe wycinarki CNC: sposób na oszczędności

Niekiedy może okazać się, że będziesz potrzebować więcej niż jednej metody cięcia. Na przykład najbardziej opłacalne w Twoim przypadku byłoby cięcie plazmowe, ale jednocześnie potrzebujesz maszyny, która poradzi sobie z materiałami nieprzewodzącymi prądu elektrycznego.

Co, jeśli przede wszystkim skupiasz się na cięciu stali niskowęglowej, ale w ramach procesów produkcyjnych konieczne jest także obrabianie stali wysokowęglowej czy metali z wyższą temperaturą zapłonu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Nie musisz od razu kupować dwóch niezależnych urządzeń, zwłaszcza że wiąże się to nie tylko z dużymi nakładami, ale także koniecznością wydzielenia miejsca w zakładzie. Eckert oferuje wycinarki CNC dające dostęp do dwóch technologii równocześnie, znajdziesz je na tej stronie: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny.

Możesz w ten sposób połączyć potencjał cięcia plazmowego i tlenowego lub plazmowego i wodnego. To prosty sposób na oszczędności nie tylko w ramach początkowej inwestycji, ale również w trakcie eksploatacji maszyn. Będziesz w stanie elastycznie dobierać metodę cięcia w taki sposób, aby równocześnie oferowała oczekiwaną jakość i najwyższą ekonomiczność.

Ile kosztuje wycinarka CNC? Technologia ma znaczenie

Wybór technologii cięcia ma również wpływ na koszt zakupu wycinarki CNC oraz koszt jej pracy. Wycinarki tlenowe zwykle są najbardziej ekonomicznym wyborem ze względu na ich prostotę i niskie koszty eksploatacji. Jeśli zależy Ci jedynie na stosunkowo nieskomplikowanej obróbce stali niskostopowych, mogą okazać się więc najlepszym rozwiązaniem.

Wycinarki plazmowe CNC będą droższe w zakupie i eksploatacji, jednak dzięki nim zyskujesz wyższą jakość, szerszy zakres materiałów i – co bardzo ważne – dużą szybkość cięcia. Wycinarki laserowe oferują najwyższą precyzję i możliwość cięcia bardzo różnorodnych materiałów, jednak znajduje to odzwierciedlenie w cenie – zakup wiąże się z wysokimi kosztami.

Sama eksploatacja, jeśli postawisz na nowoczesne wycinarki światłowodowe, nie musi być już droga. Z dużą początkową inwestycją może się również wiązać wycinarka wodna CNC, jednak i w tym przypadku zyskujesz bezcenne możliwości.