W ciągu mroźnych dni policjanci poświęcają szczególną uwagę kontrolowaniu miejsc, w których przebywają osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Ostrowscy mundurowi sprawdzają także te miejsca, które wskazują mieszkańcy przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tym informacjom, mogą jeszcze skuteczniej reagować na zagrożenia, które zwłaszcza teraz, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych.

Niska temperatura stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu. Szczególnie noce przynoszą znaczne spadki temperatury, dlatego policjanci ostrowskiej komendy kontrolują miejsca, w których najczęściej przebywają takie osoby. W okresie jesienno-zimowym, nie bez znaczenia są dla nas również sygnały od mieszkańców i to nie tylko te przekazywane osobiście czy telefonicznie, ale także te, przesyłane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji można nanieść na mapie miejsca przebywania osób bezdomnych. Policjanci zweryfikują sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmą odpowiednie działania.

Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać. Nie mają one świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich, często prowizorycznych, nieogrzewanych schronach. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także policję, działań ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

​Apelujemy o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych nieadekwatnie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze i bezdomne. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefon alarmowy 112.

KGP/MŁ