W Odolanowie co roku młodzież z Zespołu Szkół z nauczycielami i pracownikami Zakładu Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu przygotowuje wystawę z ciekawymi pokazami i doświadczeniami. Sam fakt, że młodzi ludzie sami wybierają tematy i pracują nad nimi w małych grupach czyni ten projekt niepowtarzalnym. Na chwilę młodzież odrywa się od komórek, komputerów i poszukuje ciekawych zagadnień związanych z głównym tematem w tym roku „Ziemia – nasza planeta”.

Jedni szukali wiadomości o burzy, inni o tęczy, kolejna grupa badała zapylenie powietrza w zależności od godziny pomiaru zajęła się smogiem w naszej okolicy, była też grupa, która zastanawiała się jak zrealizował człowiek swoje marzeniu o lataniu? Tak powstaje wystawa, na której młodzież pokazuje ponad 20 doświadczeń w Zespole Szkół w Odolanowie. Zapraszamy na nią w dniach 13-17 maja 2019.

zdjecie

- Mamy nadzieję, że tegoroczna XI Wystawę Interaktywną „Ziemia – nasza planeta” przygotowaną przez 60-ro uczniów tak jak w minione lata obejrzy ponad 1000 zwiedzających przyjeżdżających do Zespołu Szkół w Odolanowie- powiedziała Małgorzata Trybuła.

Zostały przygotowane następujące tematy z bardzo ciekawymi doświadczeniami.

Z fizyki:

„Tajemnicza tęcza” – dowiadujemy się co się dzieje z promieniem świetlnym jak przechodzi z jednego ośrodka do drugiego z powietrza do wody – kropli deszczu, następuje załamanie i rozczepienie białego światła na fale o różnych długościach, które mają różne kolory i tak powstaje tęcza i powstaje piękne wielobarwne zachwycające zjawisko zawsze wtedy, gdy pada deszcz i równocześnie świeci słońce

„Ziemia to magnes” - wyjaśniony zostanie magnetyzm ciał, co przyciąga magnes, a co nie. Dlaczego ziemia ma pole magnetyczne? Dużo doświadczeń z magnesami.

„Po co grawitacja?” – spadające ciała, dlaczego różnie spadają? Co dzieje się w próżni? Co zrzucał Galileusz z krzywej wieży w Pizzie? Co udowodnił w 1600 roku?

„Odwieczne marzenie człowieka – latanie” o Ikarze, balonach, jak to się dzieje, że samoloty, helikoptery latają? Prawo Bernoullego – pokazy

„Zaczarowana woda w wiaderku” – siła dośrodkowa, dlaczego nie wylewa się woda z wiaderka, które jest do góry nogami, gdy je szybko kręcimy? Dlaczego zwalniamy przed zakrętami? Jak działa wirówka?

„Ciśnienie atmosferyczne” uświadomienie sobie powietrza dookoła nas i ciśnienia jakie na nas wywiera

„Pięknie i groźnie – burza” pokażemy burzę w kuli, po co piorunochrony? Jak to się dzieje, że włosy stają dęba?

„Woda to życie” dużo ciekawostek o wodzie. Woda będzie parowała w całej objętości, czyli będzie wrzała, będzie się skraplała, topiła

„Tarcie – wróg, czy przyjaciel?” Co to jest tarcie? Jak możemy się nim bawić super pokazy

„Układ planetarny i wokół krążące planety” Jak daleko Ziemia od Słońca? Dlaczego jest możliwe życie na Ziemi? Każdy może być planetą i zobaczyć swoje miejsce od Słońca

„Roboty zdobywają planetę” – z klocków Lego, wygranych przez szkołę w konkursie uczniowie zbudowali kilka pracujących robotów. Jeden z nich układa kostkę Rubika.

„Smog – zabija człowieka” grupa zrobiła bardzo cenne pomiary smogu w Odolanowie w zależności od godziny, emisja złych pyłów jest groźna dla zdrowia człowieka - alergie, astma. Pokazanie alternatywnych źródłach energii wiatraki, baterie słoneczne.

„Środek ciężkości – równowaga” dlaczego powinniśmy nie huśtać się na krześle, jak działa waga? Jak wyznaczyć środek ciężkości?

„Przypływy, odpływy” Jak wielki wpływ ma na naszą Ziemię ma Księżyc? Przykłady największych odpływów na Ziemi. Model wykorzystujący prawo naczyń połączonych.

„GPS jak działa?"

Biologia: „Antybiotyki, a środowisko”

Historia: „Ludzkość kolonizuje świat”

Geografia: „Wędrówka kontynentów”

Wystawa zaplanowana jest na 13 – 17 maja 2019 roku w godz. 8.30 – 13.00 dla zapisanych zorganizowanych grup, w czwartek 16 maja o godz. 17.00 dla rodziców, mieszkańców i wszystkich zainteresowanych wystawą. Jest to Impreza towarzysząca XXXV Warsztatom Naukowym Lato z Helem (26.06. – 4.07. 2019), które zakończą się Jubileuszowym Seminarium 5 lipca 2019.

Wszystko to nie byłoby możliwe bez wspierających Sponsorów PGNiG S.A. Oddz. w Odolanowie, Gaz-System, Komitet Fizyki PAN i wszystkich tych, którzy pomagają w organizacji Wystawy i Warsztatów. Młodzież ucząca się przez doświadczenie i wykorzystująca swoją ciekawość poznawania świata zaprasza na Wystawę do Odolanowa.

Te wydarzenia popularyzujące od lat naukę wśród młodych ludzi Patronatem Honorowy objął:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak,

Prezes PGNiG Piotr Woźniak,

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jerzy Duszyński,

Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski,

Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do udziału.

Dodał(a): Biuro Promocji i Relacji Społecznych
Odwiedzin: 21
plansza proart