W tym roku mija dokładnie 100 lat, od kiedy dawna niemiecka szkoła średnia dla dziewcząt została przekazana w polskie ręce. Jest to symboliczna data powstania II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, które w tym roku świętuje stulecie.
Uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem absolwentów rozpoczęły się w piątek 11 października 2019 r. – można było zwiedzić szkołę, spotkać się w klasach, a w auli szkolnej posłuchać koncertu w wykonaniu absolwentów: zespołu „Ogóreczki” i „Bosscy”.
Główne uroczystości odbyły się w sobotę 12 października 2019 r. Z tej okazji odbyła się msza święta w ostrowskiej konkatedrze odprawionej w intencji zmarłych absolwentów i nauczycieli. Następnie na dziedzińcu szkoły odsłonięto mural z podobizną patronów szkoły : ( dawniej)Emilii Sczanieckiej i (obecnie) Władysława Reymonta.
Na oficjalną część obchodów jubileuszu 100-lecia szkoły goście udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury. Historię II LO przybliżył wszystkim dyrektor Aleksander Ziobro, szkolne lata wspomnieli: Aleksandra Petrusewicz i Andrzej Kornaszewski. Było wiele anegdot i humoru.Podczas spotkania zaprezentowali się uznani już artyści, uczniowie – obecni oraz ci sprzed lat: kontrabasista, tancerz, aktor, pisarka, śpiewaczka operowa oraz reaktywowany po 50-latach zespół VOLT3. W holu OCK można było obejrzeć okolicznościowe wystawy, m.in. „Twarze Reymonta” oraz prace artystów- absolwentów szkoły. Z tej okazji ukazało się także okolicznościowe wydawnictwo.
Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych zwieńczyło część oficjalną jubileuszu.
Obecny dyrektor w tym dniu przyjął liczne listy gratulacyjne i podziękowania od zaproszonych gości: posła Jarosława Urbaniaka, senatora Łukasza Mikołajczyka, starosty Pawła Rajskiego, burmistrza Odolanowa Mariana Janickiego oraz byłej wiceprezydent Ostrowa Ewy Mateckiej i obecnego wiceprezydenta Ostrowa Sebastiana Górskiego.
Z burzliwych losów szkoły warto przypomnieć, że ostatni niemiecki dyrektor, dr Robert Bergmann, przekazał w 1920 roku kierownictwo szkoły Eleonorze Bojdzińskiej, byłej siostrze zakonnej, która sprawowała funkcję przełożonej do 1935 roku. Od 1 kwietnia 1921 roku szkoła nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej, a w latach 50. XX wieku zmieniono nazwę na Liceum im. Emilii Sczanieckiej. Szkoła cały czas była placówką żeńską, przekształcono ją w szkołę koedukacyjną w roku 1964. W 1968 roku zapadła decyzja nadania szkole nowego patrona - Władysława Reymonta.Z niewyjaśnionych do dziś powodów wojewódzkie kuratorium oświaty zadecydowało w 1978 roku o likwidacji szkoły. Po odrodzeniu się samorządów w 1989 roku rozpoczęły się starania o reaktywowanie II Liceum. Udało się 1 maja 1992 roku. Dyrektorem został wtedy Andrzej Kornaszewski, następnie funkcje te pełnili Izabela Bothur i Karol Marszał, a obecnie Aleksander Ziobro.
Obchodom towarzyszyły wystawy okolicznościowe: „Twarze ostrowskiego Reymonta”, i wystawy artystów-absolwentów. Uroczystości 100-lecia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO przy współpracy z dyrekcją szkoły.
Zuzanna Jerzyk