Uczniowie III LO przeprowadzili telekonferencję z Ostrowianką pracującą w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) we Włoszech. Rozmowa była elementem projektu edukacyjnego European Space Talks, kierowanego do młodzieży.

W piątek, 18 października 2019r. uczniowie klas matematycznych 3a i 2a mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, w telekonferencji prowadzonej przez naukowca z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) we Fraskati we Włoszech. Mowa tu o dr Magdalenie Fitrzyk, absolwentce I LO, która pracuje jako geoinformatyk w ESA.

Spotkania było elementem projektu edukacyjnego European Space Talks, kierowanego do młodzieży. Jego temat to satelitarne obserwacje Ziemi, odpowiedź na pytanie po co one są prowadzone i kto te obserwacje przeprowadza. Okazuje się, że nie trzeba być astronautą, aby na co dzień oglądać Ziemię z kosmosu. Spotkania w ramach European Space Talks mają na celu zachęcić młodych ludzi do studiowania nauk kosmicznych oraz zgłębiać wiedzę na temat błękitnej planety i zachodzących zmian klimatycznych.

Za pomocą łącz internetowych i konferencyjnej platformy ESA młodzież w rozmowie z naukowcem mogła dowiedzieć się, że ESA nie prowadzi badań mających aspekt militarny. Zespół ESA opracował mapę kosmosu 3D, która przedstawia ponad 2 miliardy gwiazd. W ciągu 2-3 dni satelity zbierają informacje o całej Kuli Ziemskiej. Są to dane o ruchach tektonicznych, zagrożeniach powodziowych, jakości powietrza, zasoleniu oceanów, stanie lodowców itd.

Uczniowie III LO pytali o to kiedy powstała ESA i ilu członków zrzesza, skąd starują rakiety wynoszące satelity, jak wysoko nad powierzchnią Ziemi satelity krążą po swoich orbitach, jakie prace badawcze prowadzą astronauci na stacji kosmicznej, jak szybko topnieją lodowce, jak szybko i dlaczego podnosi się poziom oceanów i mórz, no i dlaczego należy się zastanowić zanim kupimy produkty zawierające olej palmowy. Młodzież na własne oczy zobaczyła dane świadczące o ocieplaniu się klimatu i poznała najnowsze technologie, które to zjawisko badają.

 

https://www.girlsgonetech.pl/…/system-wczesnego-ostrzegani…/

Odwiedzin: 29
20191018_104820.jpg 20191018_110219.jpg 20191018_110331.jpg 20191018_134114.jpg 20191018_134155.jpg