Do rozgrywki finałowej awans wywalczyła m.in. dwójka uczniów ZSB-E w Ostrowie Wielkopolskim: Artur Muślewski (klasa ET4), Michał Wegrzyn (B1bp) – obaj kategoria szkół ponadpodstawowych i ich nauczyciel Jarosław Maląg – kategoria open. Startujący w zawodach finałowych najpierw w ciągu 15 minut musieli uporać się z testem pisemnym złożonym z 20 pytań z trzema odpowiedziami zamkniętymi. Na jego podstawie wyłoniono szóstkę uczestników części ustnej.

zdjecie

Z testem dobrze poradzili sobie Artur Muślewski i Michał Węgrzyn zdobywając odpowiednio 14 i 13 punktów. Co dało im pierwsze i trzecie miejsce. W części ustnej reprezentanci ZSB-E spisali się jednak słabiej. Zwłaszcza zawiódł pierwszy z nich. Ostatecznie Muślewski spadł na drugą lokatę, a Węgrzyn utrzymał trzecią (obaj po 16 pkt.). W kategorii open z czwartego miejsca do finału ustnego z 13 punktami awans wywalczył też Jarosław Maląg. W końcowym rozrachunku z bilansem 17 pkt. uplasował się na piątym miejscu. Pytania dotyczyły m.in. szczegółowych wyników sportowców w poszczególnych dyscyplinach, życiorysów olimpijczyków i ich rozpoznania na podstawie odsłoniętego fragmentu fotografii, polskiego ruchu olimpijskiego.
Najlepszych sześciu w każdej z kategorii nagrodzono pucharami i bardzo atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Ostrowianie otrzymali m.in. markowy tablet i głośnik oraz wartościowe radio. Warto także nadmienić, że zdobycze punktowe Maląga i Muślewskiego przyczyniły się po części do sklasyfikowania województwa wielkopolskiego na drugiej pozycji w zestawieniu drużynowym zaledwie 2 punkty za województwem zachodniopomorskim.

zdjecie

– Był to już trzeci start reprezentantów ostrowskiego ZSB-E w białostockich zmaganiach olimpijskich. Po raz trzeci też przedstawiciele naszej szkoły znaleźli w gronie laureatów, ale po raz pierwszy było ich aż trzech. - podsumował Jarosław Maląg.

Wypada odnotować, że zmagania obserwowali uważnie minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i czterej medaliści olimpijscy: Wojciech Fortuna (złoto w skokach narciarskich w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w kajakarstwie w 1996 r. w Atlancie), Mieczysław Nowicki (srebro i brąz w kolarstwie w 1976 r. w Montrealu), Marian Sypniewski (brąz w 1980 r w Moskwie i w 1992 r. w Barcelonie w szermierczym florecie).

Impreza została przeprowadzona w poniedziałek, 4 listopada 2019 r. najpierw w I Liceum Ogólnokształcącym (test pisemny), a następnie w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (etap ustny).

Dodał(a): Biuro Promocji i Relacji Społecznych
Odwiedzin: 42
img_7130.jpg img_7135.jpg img_7138.jpg img_7144.jpg img_7146.jpg img_7150.jpg