21 stycznia 2020 roku w sali wykładowej im. dra Józefa Jachimka w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego, miała miejsce promocja ósmego numeru rocznika „Nowy Promień”. Wydawcą najnowszego tytułu jest Stowarzyszenie Wychowanków „Alma Mater Ostroviensis”.
Jak określił w słowie wstępnym redaktor Jarosław Biernaczyk ósmy tom poświęcony jest w pierwszym rozdziale, przypomnieniu dokonań władz powiatowych w 2019 roku. Starosta Paweł Rajski przedstawił zakres najnowszych prac służących zapewnieniu równomiernego rozwoju powiatu, we wszystkich obszarach życia publicznego. Drugi rozdział charakteryzuje działalność wspólnoty szkolnej i zawiera, przygotowane przez dyrektora liceum dra Marka Lewickiego, kalendarium najważniejszych wydarzeń. Dział zawiera, już tradycyjnie opis ślubowania podwójnego rocznika klas pierwszych i Święta Szkoły, które z racji strajków kwietniowych obchodzono 14 października. Kolejny rozdział poświęcono wybitnym absolwentom i wychowankom Almae Matris, m.in. postaciom: Józefa Jackowskiego – inżyniera, górnika, dra Jana Leciejewskiego - językoznawcy i Ostrowianom działającym w Towarzystwie Literacko-Słowiańskim we Wrocławiu. Ks. Łukasz Zawidzki scharakteryzował postawę ks. Walentego Śmigielskiego na terytorium metropolii gnieźnieńsko-poznańskiej w okresie kulturkampfu.
Rozdział czwarty tworzą cztery wspomnienia. Ich autorzy przybliżają lata szkolnej edukacji i czas kształtowania osobowości. Zachętą do lektury jest unikatowa, z perspektywy historii regionalnej, tematyka oraz lista autorów opracowań. Nowatorski charakter zawiera artykuł prof. Tadeusza Jastrzębskiego poświęcony wspomnieniom z okresu nauki w liceum w latach 1950-1954, spisane w 65-tą rocznicę matury. Zaliczyć go należy do nielicznych materiałów źródłowych, które relacjonują życie codzienne mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i środowiska licealnego w okresie stalinowskim. Autor wspomnień, wieloletni wykładowca i badacz naukowy Politechniki Szczecińskiej i Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, znany jest również z monografii dot. ikonografii marynistycznej w sztuce sakralnej na Pomorzu. Artykuł „Pro Memoria” obejmuje biogramy absolwentów i wychowanków, którzy odeszli w ostatnich miesiącach na wieczną wartę.
Rozdział piąty, zawiera recenzję dra Józefa Pietrzaka dot. publikacji książkowych z lat 2018-2019 związanych z absolwentami i wychowankami Almae Matris Ostroviensis. Autor wymienia i charakteryzuje wydawnictwa debiutanckie młodego pokolenia, które wstępuje na literackie oraz poetyckie tropy.
Już tradycyjnie głos najmłodszego pokolenia uczniów i absolwentów zamieszczono w szóstym rozdziale. Publikowane teksty stanowią efekt finalny konkursów krasomówczych i poetyckich. W 2019 roku swoje wiersze zaprezentowali Eryk Szkudlarz i Krystian Pawłowski. Tegoroczny maturzysta Łukasz Szukalski zadebiutował emocjonalnym tekstem wystąpienia, wygłoszonym w auli liceum podczas Święta Niepodległości 11 Listopada.
Biuro Promocji i Relacji Społecznych