W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której walczyli także mieszkańcy naszego powiatu odsłonięto Pomnik Ostrowskich Hallerczyków. Tablice pamięci odsłonięto przed ostrowskim dworcem kolejowym, na którym przed stu laty witano powracającą z obczyzny Błękitną Armię.
Armia gen. Hallera była najliczniejszą polską formacją zbrojną na emigracji podczas I wojny światowej. Organizowana na wzór armii francuskiej, uzbrojona sprzętem demobilizowanych jednostek francuskich. Od koloru francuskich mundurów zwano ją „błękitną armią”. Na trasie powrotu gen. Hallera z Francji do kraju pierwszym przystankiem na ziemiach polskich był Ostrów Wielkopolski. W Niedzielę Wielkanocną 20 kwietnia 1919 roku pociąg, którym podróżowali żołnierze, zatrzymał się na ostrowskim dworcu. Ten wzruszający i radosny moment odnotował w swoim pamiętniku sam gen. Haller: “Dojeżdżamy do Ostrowa Wielkopolskiego. Tam dopiero uciecha, żołnierze wyskakują po prostu z pociągu i leżą pokotem, całując ziemię świętą polską”. Armia wzięła czynny udział w walce o obronę wciąż kształtujących się wschodnich granic II Rzeczypospolitej. Jednak zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej przypisuje się o wiele większe znaczenie, jak obrona zachodniej Europy przed najazdem bolszewickim. W szeregach Błękitnej Armii walczyli mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego stąd idea Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego, aby upamiętnić bohaterów na placu przed dworcem, który od ubiegłego roku nosi nazwę Placu Ostrowskich Hallerczyków.
W dniu 15 sierpnia 2020r. w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w Święto Wojska Polskiego uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony ostrowskim Hallerczykom. Kwiaty w narodowych barwach oraz znicze złożyli: parlamentarzyści, delegacje miejskie i powiatowe, przedstawiciele służb i straży oraz organizacje i związki kombatanckie, harcerze. W uroczystościach wzięli udział także potomkowie Hallerczyków. Uroczystości poprzedziła Msza św. w Konkatedrze w intencji za Ojczyznę, Żołnierzy Wojska Polskiego i ich rodziny oraz Hallerczyków Ziemi Ostrowskiej.
fot. A. Kołaciński
Biuro Promocji i Relacji Społecznych