Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Surfując po Internecie bądź czujny. Niebezpieczne gry, hejtowanie czy kontakt z materiałami epatującymi przemocą to wciąż aktualne zagrożenia w Sieci.

Dostęp do Internetu to w czasach obecnych nie tylko gromadzenie i sprawdzanie informacji ale jest to również dostęp do nieodpowiednich treści, do drastycznych obrazów czy agresywnych użytkowników.

Wybuch epidemii SARS-CoV-2 w znacznym stopniu spowodował przeniesienie życia społecznego do świata wirtualnego, a co za tym idzie również nasilenie różnego rodzaju zagrożeń z tym związanych. Nieświadomość młodych ludzi powoduje, że w jednej chwili, mogą oni stać się zarówno ofiarą jak i sprawcą czynu zabronionego.

„Wg Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich” osobą nieletnią jest osoba, która:

  • do 18 roku życia wykazuje przejawy demoralizacji,

  • po ukończeniu 13 roku życia a nie ukończeniu lat 17 dopuściła się tzw. czynu karalnego,

  • w wieku do 21 lat ma orzeczone środki wychowawcze lub poprawcze.

W chwili obecnej wzrasta ilość cyberprzestępstw popełnianych przez młodych ludzi. Cyberprzemoc to m. in. stosowanie przemocy z użyciem m. in. e-maile, witryny internetowe. Cyberprzemoc spotykana jest bardzo często w zamkniętych grupach klasowych, na portalach społecznościowych czy w grach on-line. Do działań cyberprzemocy możemy zaliczyć ośmieszanie, poniżanie czy publikowanie i rozsyłanie zdjęć bez zgody drugiej osoby. Coraz częściej pojawia się agresja słowna m. in złośliwe komentarze i wyzwiska, ale są też groźby. Pojawiają się także przypadki przejmowania kont na portalach społecznościowych oraz tworzenie fałszywych kont po to aby komuś zaszkodzić chociażby poprzez publikowanie zdjęć i filmów, które mają na celu obrażenie lub ośmieszenie kogoś.

PAMIĘTAJMY! CYBERPRZEMOC TAK SAMO JAK PRZEMOC FIZYCZNA I SŁOWNA POCIĄGA ZA SOBĄ KONSEKWENCJE PRAWNE!

 

 Ewa Golińska-Jurasz/MM