Ostrowska porodówka wśród najchętniej wybieranych szpitali w Wielkopolsce! Jak wydania z danych opublikowanych przez poznański oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pod względem ilości urodzonych dzieci Ostrów znalazł się na trzecim miejscu.

zdjecie

Wielkopolski Oddział NFZ przeprowadził analizę hospitalizacji porodowych sprawozdanych przez szpitale w pierwszej połowie 2021 r. Do końca czerwca było ich 16,3 tysiąca. Jeśli ta liczba znacząco nie wzrośnie w trwającym drugim półroczu, wszystko wskazuje na to, że niestety tendencja spadkowa zostanie podtrzymana.

zdjecie

Dla porównania – w pierwszym półroczu 2020 roku porodów w Wielkopolsce było około 18 tysięcy, a w drugim – ponad 17 tysięcy.

Miesiącem z najniższą liczbą porodów od 2016 r. pozostaje nadal grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy od wybuchu pandemii COVID-19 było ich 2,3 tysiąca, czyli o jedną piątą mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

zdjecie

Najchętniej wybierane przez rodzące placówki medyczne w Wielkopolsce to: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (3384 porody), SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1303), ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (944), Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (924), Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (799), Szpital Wojewódzki w Poznaniu (753), Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (667) oraz Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (566).

Względem 2020 r. zmiany zaszły tu wyłącznie na miejscach 3. i 4., gdzie Szpital w Ostrowie Wielkopolskim zastąpił na podium Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu.

–,,Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie – zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu – około 300’’ – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Na wybór Ostrowa przez rodzące składa się bardzo dobra opieka w wykonaniu personelu medycznego oraz przyjazne warunki pobytu po zrealizowanej modernizacji oddziału.

Materiały statystyczne za NFZ O/Poznań

Dodał(a):

Janusz Grzesiak

Odwiedzin: 12