Ostrów Wlkp.: Powiat tworzą ludzie

11 min czytania
Ostrów Wlkp.: Powiat tworzą ludzie

Powiat tworzą ludzie’’ to hasło towarzyszące noworocznym spotkaniom Liderów Życia Społecznego Powiatu, wyjątkowych spotkań z ludźmi, których działalność i sukcesy składają się na różnorodność i bogactwo powiatu. W tym roku Starosta Ostrowski zaprosił zwyczajnych niezwyczajnych’’ już po raz dziewiąty.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniu 16 stycznia 2022 roku.

-Cieszę się, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie i mogę Wam osobiście podziękować za to, czym zajmujecie się na co dzień. W tych niespokojnych czasach, naznaczonych izolacją i zakazami ma to dla mnie szczególne znaczenie. Udaje się nam pokazywać ludzi, których często mijamy gdzieś na ulicy, skromnych, niepozornych, którzy robią rzeczy wielkie, z pasji, z chęci pomocy potrzebującym. Dziś jest okazja, aby wszystkim powiedzieć dziękuję’’ i życzyć, by ten rok przyniósł wiele sukcesów i był powrotem do normalności’’ powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Z krótkim programem artystycznym wystąpiły wokalistki z Młodzieżowego Domu kultury w składzie: Aleksandra Pluta w utworze Jesteś lekiem na całe zło” z repertuaru Krystyny Prońko. Julia Wasielak z utworem Fly me to the moon” oraz Oliwia Łukomska What the feeling” z repertuaru Irene Cara. Przygotowaniem i oprawa techniczną zajął się Jacek Kasznicki.

zdjecie

Władze powiatu na uroczystości reprezentowali także: Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego oraz Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

W tym roku w Noworocznym Spotkaniu Liderów udział wzięli:

Edmund Banachowicz Prezes Miejsko Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Raszkowie odznaczony kilka dni temu odznaką Zasłużony dla zdrowia narodu’’ . Organizator cyklicznych wiosennych i jesiennych akcji oddawania krwi w Raszkowie oraz akcji doraźnych organizowanych zawsze wtedy, gdy potrzebującym krwi jest któryś z mieszkańców regionu. Każdorazowo udaje mu się pozyskać po kilkadziesiąt litrów bezcennego leku, na który czekają chorzy. Te akcje wyróżnia fakt, że większość dawców to osoby młode w tym kobiety!

**Chmielecki Jakub ** mieszkaniec Granowca, który dzieli czas pomiędzy naukę, pracę i sporty siłowe. Ostatni okres to szczególne sukcesyzostał bowiem podwójnym Mistrzem Polski w Trójboju Siłowym w kategorii junior i open. Konkurencja taobejmuje przysiad, wyciskanie leżąc i tzw. matrwy ciąg. W tych poszczególnych konkurencjach udało mu się podnieść sztangę z 205, 130 i 250 kilogramami razem 585 kg. Pan Jakub startuje bowiem od kilkunastu miesięcy. Do tej pory rywalizacje zawsze kończy na najwyższym stopniu podium.

**Roberto Civiletti i Karol Trawiński ** wspólnicy, przedsiębiorcy reprezentujący branżę gastronomiczną, właściciele Italiano Vero. Każdy biznes to suma pasji, pomysłu i konsekwencji w jego realizacji, ale szczególnie w tej branży potrzebny jest jeszcze ten pierwiastek, coś co nadaje indywidualności, charakteru i przyciąga ludzi. Efektem takiego podejścia był fakt, że ich ogródek gastronomiczny uznany został za najładniejszy w Polsce, był także planem filmowym do klipu promocyjnego jednej z kampanii. Suma takich inicjatyw składa się na to, że oceniając ostrowski Rynek wielu przyjezdnych mówi, że ma swój charakter i duszę.

Błażej Danielewicz artysta z Ostrowa, który swoją pasją zadziwił jurorów jednego z najpopularniejszych talent show w Polsce. Reprezentuje string art…. czyli sztukę tworzenia portretów z nici. Pierwszy obraz o wymownej treści LOVE wykonał dla swojej… narzeczonej. Później poszło z górki. Obecnie ma na swoim koncie znacznie ponad 100 obrazów powstałych z mniej lub większej jednak zawsze plątaniny nici. Z precyzją stworzył wyjątkowe portrety Einsteina, Audrey Hepburn czy Agnieszki Chylińskiej jednej z jurorek Mam Talent właśnie. Tworzy także modne ostatnio formy geometryczne chętnie wykorzystywane jako elementy wystroju domów, lokali czy firm.

zdjecie

Agnieszka Dera - mieszkanka naszego powiatu, absolwentka jednej ze szkół ponadpodstawowych. Na co dzień zawodniczka Infornit Kalisz, w barwach TEAM POLAND podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie zdobyła złoty medal w kettlebell-u dyscyplinie z gatunku sportów odważnikowych. Kettlebell to rywalizacja w podnoszeniu specjalnego odważnika, który wygląda jak kula armatnia z uchwytem, z tą różnica, że wykonany jest…ze stali i waży kilkanaście, kilogramów. Zawodnik podnosi go ponad głowę i do zaliczenia próby rękę musi mieć wyprostowaną w łokciu. Wygrywa ten, kto w okreslonymcasie podniesie większy ciężar. Kettlebell został wynaleziony w Rosji w XVIII wieku. Były wykorzystywane do treningu wojskowego.

Natalia i Karol Jankowiak duet małżeński, który połączyła praca i pasja. W życiu zawodowym oboje pracują jako policjanci w ostrowskiej powiatowej komendzie. Sportową pasją obojga jest brazylijskie ju jitsu, w którym odnoszą sukcesy krajowe i międzynarodowe. Pani Natalia pierwsze sukcesy rangi Mistrzostw Polski dobyła w 2015 roku, a kolejne lata przyniosły medale na zwodach międzynarodowych. Pan Karol jest również mistrzem w tym sporcie w kategorii 82,3 kg. Brazylijskie ju jitsu to połączenie zapasów i judo. W unieruchamianiu przeciwnika dominują w niej dźwignie i duszenia.

Barbara Jaworska przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sobótce. Jej koło to potwierdzenie, że rozwiniecie skrótu KGW na Kobiety Gospodarne i Wyjątkowego nie jest sformułowanie na wyrost. Są zawsze tam, gdzie coś się dzieje służąc wsparciem i pomocą. Jako szefowa potrafi zebrać i zaangażować koleżanki na rzecz różnorodnych projektów. Jednym z nich była akcja charytatywna Pączki do rączki i pomagamy’’. Akcja wypieku pączków i innych słodkości, ze sprzedaży których środki przeznaczono na leczenie chorego chłopca. Przyłączyły się do tego inne koła m.in. z Borowca i Szczur. Upieczono ostatecznie kilka tysięcy pączków, a efektem finansowym było zebranie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Akcja ma już kilka edycji.

Rafał Konopielko entuzjasta zdrowego żywienia, trener personalny, miłośnik sportów walki, pozytywny człowiek znany bardziej jako Hitluś. Śmiało można go nazwać najbardziej wszechstronnym zawodnikiem w Ostrowie reprezentującym wiele dyscyplin: Kickboxing, Brazylijskie Jiu jitsu, Grappling, Trójbój siłowy, MMA, Półmaraton, Biegi z przeszkodami typu “Runmageddon”, Kulturystyka. Ma na swoim koncie brązowy medal Mistrzostw Polski w Kulturystyce i jest dopiero trzecim mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego, który do tej pory zdobył medal na Mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie.

Maria Szubert-Kornaszewska o Ostrowie i powiecie wie prawie wszystko kiedy chodzi o historię, atrakcje turystyczne ciekawostki i legendy. Członek PTTK i licencjonowany przewodnik turystyczny. Mimo konkurencji w postaci elektronicznych nośników wygrywa żywym słowem, rzetelnością przekazu i sercem, które wkłada w swoją pracę. Wiedza i pasja sprawiają, że zwykłą zdawałoby się wycieczkę po ulicach Ostrowa potrafi zamienić w fascynującą podróż i przygodę i odkryć nieznane znane oblicze miejsc lub budowli. Autorka i współautorka publikacji, przewodników, map ostanie wydawnictwo to Ostrowskie rzeźby i pomniki’’.

zdjecie

Łukasz Kosmala właściciel firmy z branży mechatronicznej. Dwa lata temu przeniósł swoją firmę na tereny strefy inwestycyjnej powiatu do Przygodzic. Była to pierwsza firma usługowo-produkcyjna, która rozpoczęła tam działalność. Trzeba było odwagi, ale też zaufania, aby zdecydować się na zainwestowanie kilkudziesięciu milionów wówczas w dosłownie szczerym polu. Nowe drogi inwestycyjne odmieniły tę sytuacje, a firma to wielka hala i biurowiec, w którym powstają projekty i maszyny dla odbiorców z całego świata. Wyróżnikiem wyposażenia jego firmy jest imponującej wielkości jedna z nielicznych w regionie obrabiarka, w której można umieścić detal o szerokości nawet 7x4 metry i dowolnie obrobić.

Jerzy Kowalski prezes Klubu Seniora Sami Swoi” największej, najliczniejszej organizacji, działającej na zasadzie stowarzyszenia w Gminie Sieroszewice. Człowiek, który potrafi poderwać do działania wiele osób, które okres największej aktywności mają już za sobą. Zamiast samotności daje im ofertę wspólnych spotkań, wyjazdów, koncertów i wycieczek.

Marian Lamczak człowiek, który jest dowodem na to, że sport można kochać, sportowi można poświęcić całe swoje życie. Nestor ostrowskiego sportu oddany w szczególności żeńskiemu basketowi. Od zawsze związany z koszykarską Ostrovią. Działacz klubu w najlepszym tego słowa znaczeniu. Niestrudzony w poszukiwaniu wsparcia i będący z klubem zarówno wtedy, kiedy święcił największe triumfy, jak i w gorszych mementach działalności. Dzięki takim ludziom klub przetrwał różne zawirowania i ma za sobą jubileusz 25-lecia.

Jakub Nowak harcmistrz, Komendant Szczepu Granica” im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Kierowany przez niego zespół kilkudziesięciu harcerek i harcerzy podejmuje szereg działań i projektów. Jednym z nich jest Rajdo Biwak - cykliczna impreza harcerska upamiętniająca wydarzenia sprzed 100 lat z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Nowe Skalmierzyce w jeden weekend w roku zamieniają się wtedy w powstańcze miasteczko, na ulicach którego można spotkać grupy powstańców, patrole niemieckie i przypadkowych przechodniów wszystko w klimatycznych strojach z epoki.

Roman Nyklewicz człowiek wielkiej pasji i takiej samej skromności. Przez lata oddany pracy bibliotekarskiej w jednej ze szkół podstawowych Ostrowa. Gromadząc przez całe wiele lat materiały przygotował i wydał z własnych środków, jedynie przy wsparciu powiatu Dzieje Świeligowa’’. To książka licząca prawie 480 stron materiałów godna dużo większych ośrodków. Wydawnictwo zaskakujące i imponujące, tym bardziej, że on sam twierdził we wstępie, że ,, …w Świeligowie nie było dworu, kościoła, nie toczono tu historycznej bitwy, nie dokonano wielkiego odkrycia archeologicznego. Dlatego wiadomości o nim są nieliczne i bardzo skąpe’’.

Elena Ovczarowa zawodowo zaangażowana w pracę z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z okolic Odolanowa. Organizuje dla nich warsztaty, plenery, festyny i codzienne zajęcia. Z pasji artysta plastyk, specjalizujący się w ceramice oraz lalkarstwie. Łącząc różne materiały tworzy wyjątkowe postaci lalki zarówno zwierząt jak i ludzi, które wyróżniają się baśniowością i wiernością. W ostatnim czasie w ramach projektu Mazowsze w spódnicy’’ przygotowała, zachwycającą precyzją wykonania i realizmem właśnie, postać Grażyny Bacewicz wybitnej polskiej skrzypaczki i kompozytorki, która znalazła się na wystawie w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.

zdjecie

Mateusz Pawłowski w przeszłości sołtys Nabyszyc, człowiek zaangażowany na rzecz rozwoju swojej miejscowości. Prywatnie pasjonat polskiej motoryzacji i old timerów. Nakładem sporych własnych sił i środków odrestaurował króla PRL-owskich szos dostawczego Żuka. Stworzył w nim stylową salonkę dla czworga. Oglądanie powiatu z tej, perspektywy może przysporzyć dodatkowych wrażeń. Miłośnicy podróży w czasie mogą się zainteresować bliżej, taką formą zwiedzania, bo możliwość przejazdu + dodatkowe niespodzianki będą jedną z powiatowych atrakcji licytowanych na rzecz WOŚP.

**Dominika Stodolna ** osoba, która jest potwierdzeniem, że Zespół Szkół Technicznych to nie jest szkoła typowo męska, tam właśnie się uczy. Poza naukąpasjonuje się sportem. Poszukiwała dla siebie w nim najlepszego miejsca sprawdzając się w pływaniu, pole dancingu, czy też sztukach walki i sportach sylwetkowych. I w fitnessie odnosiła ostatnio duże sukcesy. Ma na swoim koncie tytuł Wicemistrzyni Polski w kategorii Wellness Fitness Juniorek. Tytuł ten zdobyła w wieku… 18 lat pokonując po drodze wiele dużo starszych koleżanek. To chyba pierwszy tej rangi kobiecy medal w tej dyscyplinie dla Ostrowa.

Ewa Szymańska nauczyciel przedmiotów zawodowych burząca stereotyp Pani z kredą przy tablicy. Zobaczymy ją bowiem częściej w charakterze instruktora obsługi koparki lub z kielnią na budowie. Współtworzy i uczestniczy w programach edukacyjnych, które mają przybliżyć i zachęcić młodych ludzi do wyboru zawodów budowlanych. W ramach tego w Centrum Kształcenia Praktycznego swoich sił w budowlance próbowali m.in. przedszkolacy, a ostatnio uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. Za swoją działalności znalazła się w finale konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku. A ostatnio pozawodowo… reprezentując KGW Wysocko zdobyła tytuł Miss Wdzięku Publiczności w ramach Festiwalu KGW Polska Od Kuchni.

Marek Widenka kierownik oddziału geriatrii ostrowskiego szpitala przy ul. 3 Maja. Lekarz z powołania i z pasji. Reprezentuje mało popularną, ale coraz bardziej oczekiwaną społecznie specjalność medyczną, biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo. Ostrowska geriatria jest zresztą chyba jedną z dwóch takich oddziałów w Wielkopolsce. Oddany swojej pracy potrafił zebrać zespół współpracowników z tej dziedziny. Pomysłodawca otwartego kursu dla opiekunów osób starszych, który zanim ograniczył covid cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym.

**Wojciechowski Tomasz ** Menadżer, wykładowca Studium Animatorów Kultury, nauczyciel IV LO, filmoznawca. O filmie wie niemal wszystko, i z dzieli się tą wiedzą z uczniami oraz widzami. Zaangażowany w wiele przedsięwzięć filmowych i okołofilmowych. Jednym z nich był krótki animowany film Komeda. Legenda o początku” , traktujący o tym, jak to było z odkryciem talentu Krzysztofa Komedy. Stworzył scenariusz tej animacji zajął się montażem, postprodukcją i udźwiękowieniem. Było to jedno z przedsięwzięć wpisujących się wdziałania roku Komedy w Ostrowie.

**Wojtczak Jerzy ** mieszkaniec Nowych Skalmierzyc od urodzenia.Działacz społeczny związany z organizacjami katolickimi, szef Parafialnej Akcji Katolickiej. Regionalista, miłośnik historii lokalnej czemu daje wyraz jako przewodnik oraz autor publikacji o tematyce historycznej i regionalnej właśnie. Poszukiwacz i popularyzator faktów z lokalnej historii. Współautor publikacji Sanktuarium Matki Boskiej Skalmierzyckiej’’ oraz książki Na drodze do sanktuarium’’. Ostatnim jego dziełem jest wydawnictwo Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym’’.

Waldemar Zaremba, Sodkiewicz Agnieszka Zawodowo Komendant Aresztu Śledczego i pielęgniarka Aresztu w Ostrowie Wielkopolskim. Z inicjatywy pracowników Areszt Śledczy rozpoczął akcję szycia maseczek w związku z epidemiącovid-19. Działa się to w czasie gdy te środki ochrony były niemal jedynymi dostępnymi. Zaczęło się od jednej maszyny, a później szyła już cała grupa osadzonych. Akcja nagłośniona została przez media i odbiła się echem w całym kraju, temat podjął także starosta i za niedługo maseczki szyły koła gospodyń, domy środowiskowego. Kto mógł ten szył, a efekty przerosły najśmielsze oczekiwania i ilość uszytych maseczek liczona była w dziesiątkch tysięcy. Pomysł wyszedł jednak dzięki wsparciu kierownictwa aresztu.

zdjecie

Barbara Źródlewska dziennikarstwa od dwóch dekad. Dociekliwa, bezkompromisowa i pracowita. Od kilku dekad obecna z mikrofonem zawsze tam gdzie dzieje się coś ciekawego i coś w ogóle. Jeżeli przed chwilą mówiłem o życzliwości mediów promocji akcji szycia maseczek, to było to jedno z tych mediów, które informowało na bieżąco o tym, ale także o innych działaniach związanych z covidem.

Karolina i Konrad Żaczyńscy reprezentują fundację Teen Challange, która doprowadziła do powstania w Ostrowie pierwszej jadłodzielni. Rocznie w Polsce marnowane jest kilkadziesiąt tysięcy ton żywności. Formą przeciwdziałania temu jest projekt publicznych jadłodzielni. Po roku działań walki z przepisami i wymogami formalnymi udało się im wraz z współpracownikami doprowadzić sprawę powstania publicznej lodówki do końca. Wszystko dzięki współpracy stowarzyszenia Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challange, Fundacji Chops z Kalisza i firmy Winiary, zaangażowany w to był także radny Jakub Paduch. Ostrowska jadłodzielnia działa przy ulicy Wolności i z jej zasobności może skorzystać każdy.

Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim,

powiat-ostrowski.pl/artykul/7671

Autor: krystian