W czwartek, 1 września, delegacje władz złożyły wieńce w miejscach upamiętniających zdarzenia wybuchu drugiej wojny światowej. Po raz kolejny oddano hołd poległym w walce z niemieckim najeźdźcą. To 83 lata temu wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając najkrwawszy konflikt w historii ludzkości.
Uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej tradycyjnie rozpoczęły się przy konkatedrze w obecności parlamentarzystów, kombatantów, władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego oraz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, służb mundurowych, harcerzy oraz pocztów sztandarowych.
Tradycyjnie znicze i wiązanki kwiatów złożono w miejscach pamięci: pod pomnikiem przy ostrowskiej konkatedrze, pod tablicą przy ul. Kompałły i Gimnazjalnej, pod pomnikiem przy ul. 60. Pułku Piechoty oraz w miejscu pamięci przy ul. Bema. W intencji wydarzeń sprzed lat odbyła się Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W homilii nie zabrakło odniesień do obecnego konfliktu – wojny na Ukrainie. Do wydarzeń tych nawiązała również w swoim wystąpieniu prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek oraz Starosta Ostrowski, Paweł Rajski.
-„Cena, jaką ponieśli Polacy w obronie naszej wolności, suwerenności i niepodległości, nie sposób wyrazić żadnymi słowami. Każdy z nas, a zwłaszcza ludzie młodzi, mający przed sobą całe długie życie. Powinniśmy a nawet musimy, czynić wszystko, aby pamięć o tragicznym okresie naszej historii, która rozpoczęła się 83 lata temu. Po zaledwie 20 latach od odzyskania niepodległości przetrwała. Niech będzie to wyrazem naszej wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy przed wieloma laty walczyli o Polskę. Pamiętamy więc dziś o Was – bohaterowie. Wszystkim walczącym – cześć i chwała. To pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości. Wojna zawsze będzie złem, prowadzącym do destrukcji i zagłady'' - powiedziała Beata Klimek.
Następnie głos zabrał Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
- „Widzę, że tych miejsc pustych jest coraz więcej…Ja, jako nauczyciel historii, bardzo często wracałem do wydarzeń 39’ roku. Traktowałem to jako element naszej tragicznej historii, która powinna znaleźć odzwierciedlenie w naszych książkach, w naszej pamięci, w naszych sercach. Jakże często, przy obchodach rocznicowych, przywołujemy te słowa: „Pamiętajcie, wolność nie jest dana raz na zawsze”. Trzeba ją pielęgnować, dopieszczać, trzeba o nią walczyć. Kilka miesięcy temu wydarzenia na Ukrainie pokazały jak pokój jest kruchy, pokazały jak pokój może być nagle naruszony; jak łatwo naruszyć porządek europejski utrwalony od kilkudziesięciu lat'' - powiedział Starosta.
Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę oraz okolicznościowe pieśni patriotyczne.
Biuro Promocji i Relacji Społecznych