W 83. rocznicę agresji ZSRR na Polskę przy ostrowskim pomniku Ofiar Sybiru uczczono pamięć pomordowanych i zaginionych Polaków.
W hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz przy Rondzie Sybiraków zgromadzili się kombatanci i reprezentanci związków kombatanckich, parlamentarzyści, władze miejskie i powiatowe, a także przedstawiciele duchowieństwa, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.
Doroczne uroczystości maja na celu upamiętnić wydarzenia z 17 września 1939 roku, kiedy to radzieckie oddziały przekroczyły polsko-rosyjską granicę, by rozpocząć tzw. IV rozbiór Polski. Napaść skutkowała czterema falami deportacji. Pierwsze transporty w głąb Rosji rozpoczęły się w 1940 roku. Wywożono m.in. rodziny wojskowych, wyższych urzędników, policjantów, nauczycieli oraz działaczy życia społecznego i gospodarczego. Rodacy, którym udało się przeżyć okrutną drogę Golgoty Wschodu podejmowali starania, aby opowiadać kolejnym pokoleniom o tej tragedii.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, że tegoroczne obchody miały szczególny wymiar, bowiem tragedia rozpoczęta napaścią Rosjan 17 września 1939 roku była ciosem w plecy dla napadniętej przez Niemców Polski, tym bardziej można zrozumieć co od lutego czują nasi sąsiedzi Ukraińcy.
Modlitwę w intencji ofiar i za zdrowie żyjących odprawił ksiądz prałat Tomasz Ilski. Uroczystości towarzyszyła wzruszająca oprawa artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży, która odbyła się w hali sportowej ostrowskiego ekonomika.
Powiat Ostrowski reprezentowali wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk, a także radny powiatowy Ryszard Pluciński.
Biuro Promocji i Relacji Społecznych