Polacy mieszkający w Niemczech, oprócz pracy na etacie, coraz częściej decydują się na założenie u naszych sąsiadów swoich biznesów. Ci, którzy chcą pomagać innym w znalezieniu zajęcia, otwierają agencie pracy tymczasowej. Jak dokładnie wygląda ten proces w Niemczech?
- Jak założyć agencję pracy tymczasowej w Niemczech?
- Jakie usługi świadczy agencja pracy tymczasowej?
- Niezbędne zezwolenie Federalnej Agencji Pracy w Niemczech
- Jak wygląda ubezpieczenie społeczne pracowników oddelegowanych do pracy?
- O czym jeszcze pamiętać, zakładając agencję pracy tymczasowej w Niemczech?
Jak założyć agencję pracy tymczasowej w Niemczech?
Polski przedsiębiorca chcący założyć w Niemczech agencję pracy tymczasowej musi być świadomy spełnienia konkretnych warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia - KRAZ. Spełnienie polskich wymogów agencji pracy tymczasowej jest obowiązkowe przed wejściem na rynek naszych sąsiadów. Wymogów jest jednak znacznie więcej. Praca w Niemczech szerzej opisana jest na bartmanlegalupdates.com, gdzie znaleźć można ciekawe informacje w temacie, wyjaśnienie przepisów prawa i praktyczne wskazówki. Warto znać opinie specjalistów w sprawie zatrudnienia w Niemczech.
Jakie usługi świadczy agencja pracy tymczasowej?
Agencja pracy tymczasowej w Niemczech świadczyć będzie mogła następujące rodzaje usług:
- zatrudnianie pracowników,
- kierowanie pracowników do pracy na rzecz pracodawców-użytkowników,
- rekrutacja pracowników dla klientów agencji pracy tymczasowej,
- doradztwo zawodowe.
Niezbędne zezwolenie Federalnej Agencji Pracy w Niemczech
Po wpisaniu do rejestru KRAZ kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia przez Federalną Agencję Pracy. Co ważne, założenie agencji pracy tymczasowej w Niemczech wiąże się ze złożeniem obszernej dokumentacji, która zawiera m.in.:
- zaświadczenia z US oraz ZUS,
- zaświadczenia o niekaralności,
- wzory umów, które zawierane będą z pracownikiem tymczasowym, użytkownikiem czy pracodawcą.
Co ważne, zezwolenie Federalnej Agencji Pracy udzielane jest na rok.
Jak wygląda ubezpieczenie społeczne pracowników oddelegowanych do pracy?
Po przejściu opisanych wcześniej procedur należy przeanalizować kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym pracowników tymczasowych. Można w takim przypadku skorzystać z możliwości uzyskania zaświadczeń - A1 dla pracowników tymczasowych. Działanie takie będzie skutkowało tym, że pomimo pracy w Niemczech, pracownicy tymczasowi będą związani polskim systemem ubezpieczeniowym.
O czym jeszcze pamiętać, zakładając agencję pracy tymczasowej w Niemczech?
Od pierwszego dnia zatrudnienia, polska agencja pracy tymczasowej, musi stosować niemieckie zasady zatrudnienia i przepisy prawa. Należy wiedzieć więc, jak kształtuje się stawka godzinowa, ile wynosi urlop wypoczynkowy czy jak wygląda wypłata wynagrodzenia za nadliczbowe godziny pracy.
Warto również pamiętać, że prowadzenie agencji pracy tymczasowej w Niemczech wymaga bardzo dobrej znajomości lokalnego rynku pracy, prawa oraz różnych rozwiązań biznesowych. Klientami agencji są więc nie tylko ludzie poszukujący zatrudnienia o charakterze tymczasowym, ale z drugiej strony osoby, które poszukują pracowników.