Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej uprawą. Ten staropolski zwyczaj, który przetrwał do dziś, ma na celu zapewnienie urodzaju na następny rok. Gospodarze w ten sposób dziękują również za zebrane plony.
Dożynki w Granowcu rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną sprawowaną przez księdza proboszcza Michała Pacynę. Ołtarz zdobił wieniec dożynkowy, symbolizujący urodzaj i dostatek, zrobiony z kwiatów i zbóż. Na ręce proboszcza złożone zostały dary przez sołtysa Jana Rafalskiego i Radną Powiatową i prezes OSP Danutę Szwedziak.
Po zakończeniu uroczystości kościelnej korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą pomaszerował wraz z gośćmi na plac w centrum wioski. Tam uroczyście dokonano odsłonięcia pomnika błogosławionej Gwidony- urodzonej 11.04.1900 r. w Granowcu Heleny Cierpki, później błogosławionej Marii Gwidony od Miłosierdzia Bożego, jednej z jedenastu sióstr Nazaretanek zamordowanych 1 sierpnia 1943 roku przez Niemców w Nowogródku. Przy okazji dożynek zainaugurowano miejsce pamięci, tj. powstały właśnie na jej część pomnik .
Następnie korowód poprowadził gości na teren przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Przez uczniów tamtejszej szkoły przygotowany został występ artystyczny z elementami obrzędów dożynkowych. Na ręce sołtysa wsi przekazany został chleb dożynkowy.
Na tą okoliczność przygotowano przyśpiewki i inne barwne występy. W obchodach dożynkowych w Granowcu uczestniczył Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Zuzanna Jerzyk