Podczas uroczystej gali wręczone zostały twórcom i animatorom kultury Laury Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego. Jak zawsze w gronie wyróżnionych znalazły się znane postacie od lat święcone sukcesy i triumfy, ale także osoby mniej znane działające od lat na rzecz swoich Małych Ojczyzn.

Wręczenie Laurów Kultury odbyło się 2 grudnia 2023 roku w Ostrowskim Centrum Kultury. O muzyczne wprowadzenie zadbał Marcin Darmosz, który na początek wykonał w własnej interpretacji utwór „Co mi Panie dasz?’’.

* Darmosz

-,,Powiat tworzą ludzie’’ to hasło przyświeca nam w związku z jubileuszem 25-lecia naszego powiatu. I powiat tworzą także artyści, twórcy i animatorzy kultury, którym dziś chcemy podziękować za ich działalność. To zawsze dla nas trudna decyzja, kogo wybrać do nagrody bo osób zasługujących na to wyróżnienie jest wiele’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

* Starosta

W tym roku przyznano 14 nagród, w tym dwa Laury Kultury za całokształt działalności. Podczas sobotniej gali wręczono 13 statuetek, jedna trafi do laureata w terminie późniejszym.

Laury Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymali:

 

Edyta Ostojak-Mącik - za umiejętność scenicznego wykreowania swojego talentu, za konsekwencję i osiągnięte sukcesy na niwie aktorskiej.

* 1- Edyta Ostojak (4)

Od dziecka występowała na wszystkich możliwych scenach, od szkolnych akademii, po konkursy recytatorskie wokalne. To było zawsze nowe doświadczenie i wielkie przeżycie, ale prawdziwie mistyczny wymiar miały zawsze spotkania w teatrze.

I teatr zagościł w jej życiu na dobre. Najpierw została studentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Jeszcze jako studentka łącząc obowiązek nauki z wymogami gry w spektaklu, zagrała pierwszoplanową rolę w Teatrze Zagłębie w Sosnowcu. W zdobyciu roli pomógł talent i poszukiwanie przez reżysera drobnej blondynki z dobrym głosem i dykcją i umiejętnościami aktorskimi… Debiut był tak udany, że przyniósł nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską. Po niej były kolejne równie znaczące osiągnięcia w karierze.

* 1- Edyta Ostojak (10)

Obecnie jest aktorką Teatru im. Osterwy w Lublinie, gościnnie występuje w warszawskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskiego Radia. Bogata jest także jej filmografia. Grała w serialach „Na dobre i na złe’’, Ojciec Mateusz’’, „Lekarze’’ a ostatnią premierą, w której możemy wiedzieć jej kreacje aktorską jest film „Lipowo. Zmowa Milczenia’’.  

Jej największym aktorskim odkryciem była rola nauczycielki idealistki w przedstawieniu „Kowboje’’. W tej kreacji pomógł nie tylko talent, ale doświadczenie wyniosłe z nauczycielskiej rodziny.

* 1- Edyta Ostojak (13)

Po wręczeniu laureatka przygotowała wszystkim niespodziankę i wraz muzykami Big Bandu zaspiewała utwór „Uciejak moje serce''  z serialu „Jan Serce''.

Krzysztof Ryfa - za własną działalność artystyczną i osiągane na tej niwie sukcesy oraz za zaangażowanie w promocję twórców i sztuki w ogóle.

* 2- Krzysztof Ryfa (5)

Malarz i założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim mieszczącej się w dawnym spichlerzu przy ulicy Wiosny Ludów, którą we współpracy z grupą przyjaciół sztuki prowadzi od 2012 roku.

Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest Międzynarodowy Przeglądu Sztuki Alternatywy 33 gromadzący twórców z Europy i innych kontynentów. W tym roku, z jego inicjatywy przegląd przybrał postać trzyczęściowej prezentacji „Od gór Po morze” łączącej województwa, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie i Dolnośląskie.

* 2- Krzysztof Ryfa (7)

On sam jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych obecnie Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Kurator wystaw, animator kultury, pedagog, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów jak np. Plenerowy Wymiar Sztuki, Barwy Wolności, Drogi Wolności znane i nieznane.

Jego największą inspiracją i motywem prac malarskich jest pejzaż, który obserwuje podczas licznych podróży.

* 2- Krzysztof Ryfa (3)

Mijający rok z całą pewnością należał do niego. Mówiąc językiem hazardu ustrzelił wystawiennicze „oczko’’. Pokazał swoje obrazy na 21 wystawach w kraju i za granicą, w tym na sześciu wystawach indywidualnych.

Iwona Garbacz - za kilkadziesiąt pracy pedagogicznej, za umiejętność stworzenia swojej rozpoznawalnej kreski i za indywidualne sukcesy artystyczne.

* 3- Iwona Garbacz (5)

Teraz chciałbym zaprosić Państwa na wyjątkowy sentymentalny spacer. Będzie to wędrówka ulicami Ostrowa, wędrówka w której poprowadzi nas przewodniczka wrażliwości wielu pokoleń młodzieży z racji wykonywanych przez lata nauczycielskich obowiązków.

Ostrowianka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.

* 3- Iwona Garbacz (7)

W swoich pracach zachwyca się detalami mijanych na co dzień bram, sionek i kamienic. Z plastyczną wrażliwością odkrywa przed nami na nowo piękne fasady, architektoniczne detale, łuki sklepień, gzymsy czy balkony.

* 3- Iwona Garbacz (8)

W swoich wędrówkach szczególnie tropi secesję i eklektyzm. Skupienie się na detalu pozwala nie tylko zatrzymać się i inaczej spojrzeć na znany z codziennej drogi do pracy czy szkoły obiekt. Udowadnia swoimi pracami, że to co cenne i atrakcyjne jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko czasem podnieść głowę.

Robert Adamczak - za kilkadziesiąt lat na rzecz promocji polskiej kultury, za wkład w wychowywanie kolejnych pokoleń uzdolnionych muzycznie młodych ludzi.

* 4- Robert Adamczak (5)

Wszechstronny pianista z ogromnym doświadczeniem koncertowym. Ma ich na swoim koncie ponad 1000. Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ekspert Akademii Muzycznej w Poznaniu, wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie.

Upowszechnia przede wszystkim muzykę polskich kompozytorów, koncertuje na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, przez wiele państw Europy, po Chiny.

* 4- Robert Adamczak (6)

W ramach projektu „Kultura w sieci’’ wziął udział w nagraniach odkrytych niedawno w klasztorze na Świętej Górze w Gostyniu kompozycji wielkopolskiego kompozytora XIX wieku Alfonsa Szczebińskiego.

Z kolei w Roku Stanisława Lema w 2021 wziął udział w nagraniu utworu „Return from the Stars’’, a premierowe odtworzenie tej kompozycji w hołdzie wybitnemu pisarzowi transmitowane zostało z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

* 4- Robert Adamczak (1)

Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami i instytucjami kulturalnymi rozsianymi po świecie. Często bierze udział w projektach promujących polską kulturę organizowanych przez polskie placówki dyplomatyczne i uczelnie.

Mariusz Chocaj - za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz umuzykalniania najmłodszych pokoleń dzieci i młodzieży.

* 5- Mariusz Chocaj (7)

Animator kultury obdarzony wieloma talentami, w tym umiejętnością przełamywania barier, porywania do wspólnej zabawy co w jego pracy ma szczególne znaczenie. Z wykształcenia nauczyciel muzyki związany na co dzień z Młodzieżowym Domem Kultury. Znany także z gry na cajonie. Sam mówi, że prowadzi zajęcia na białych i czarnych klawiszach, czyli uczy dzieci i młodzież gry na keyboardzie.

* 5- Mariusz Chocaj (10)

Ze starszą młodzieżą prowadzi zajęcia zespołów wokalno – instrumentalnych. Pod jego kierunkiem nie tylko grają znane covery, ale uczą się nowych aranżacji oraz przygotowują własne utwory. Przykładem są chociażby osiągnięcia zespołu „PARTER”, który za utwór „Bezsenność” otrzymał pierwsze miejsce i nagrodę za najlepszy utwór autorski podczas Festiwalu Piosenki Młodzieżowej.

* 5- Mariusz Chocaj (13)

Jest także bardzo zdolnym aktorem. Ostatnio wcielił się w główną rolę w spektaklu dla dzieci, pod tytułem „Trupa Tomka Dropsa”. Spektakl grano w MDK kilkakrotnie, przy pełnej widowni, a tytułowy Tomek Drops został zagrany wręcz brawurowo.

Krzysztof Morta - w roku 10-lecia działalności Ośrodka, za interdyscyplinarność podejmowanych inicjatyw na rzecz popularyzacji historii etnicznej regionu.

* 6- Krzysztof Morta (6)

Filolog klasyczny, hebraista, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który umiejętnie potrafi łączyć swoją pracę naukową z działalnością na rzecz rodzinnego miasta i regionu.

Jeden z założycieli Stowarzyszenia „Przyjaciele Ostrowskiej Synagogi’’ gromadzących ludzi żywo zainteresowanych kulturą materialną i niematerialnym dziedzictwem Żydów w całym regionie.

* 6- Krzysztof Morta (7)

Widząc jeszcze większą potrzebę aktywności w tym obszarze zainicjował i doprowadził do powstania Ośrodka Badań na Historią i Kulturą Żydów Południowej Wielkopolski z siedzibą w ostrowskim „Forum Synagoga’’.

* 6- Krzysztof Morta (4)

Ideą tego pomysłu było połączenie środowisk samorządowych, akademickich i społecznych w odkrywaniu historii i dziedzictwa materialnego i niematerialnego przeszłości. Od momentu powstania odbyło się w ośrodku ponad 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji z udziałem kilkuset uczonych z wielu krajów świata. Plonem są także wydawnictwa i opracowania. On sam jest redaktorem dwóch wieloautorskich monografii poświęconych lokalnym społecznościom etniczno-religijnym oraz licznych artykułów z tej dziedziny.

Adrian Matys - za dokumentowanie okruchów przeszłości, za wieloletnią pasję i promocję lokalnego dziedzictwa.

* 7- Adrian Matys (5)

Regionalista z serca i z przekonania. Uczestnik, obserwator, dokumentalista. Obecny zawsze tam gdzie dzieję się coś ciekawego w  tradycjach, zwyczajach czy obrzędach swojej gminy.

Swoją przygodę z kolekcjonerstwem rozpoczynał, jak wielu z nas, od znaczków pocztowych. Z czasem oddał sia pasji filokartystycznej i uczuciu temu wierny jest do dziś. Pierwsze kartki pojawiły się w kolekcji 15 lat temu. Na początku zbiór miał się składać tylko z wydawnictw związanych z  powiatem ostrowskim i ostrzeszowskim. Ale ich mnogość wymusiła konieczność swoistej specjalizacji tylko do pocztówek związanych z rodzinną Gminą Sieroszewice.

* 7- Adrian Matys (6)

Dziś może się pochwalić kolekcją ponad pół tysiąca tych sieroszewickich papierowych artefaktów, z czego najstarsza liczy ponad 120 lat. To na nich możemy zobaczyć nieistniejące już obiekty i miejsca. Dzieląc się ta pasją wydał przy wsparciu gminy album „Gmina Sieroszewice na starych pocztówkach’’ – właśnie.

,,…Człowiek, aby mieć poczucie swojej wartości, potrzebuje przede wszystkim wiedzy o swoich korzeniach i dziedzictwie – czytamy we wstępie do tej publikacji’’.

* 7- Adrian Matys (7)

I potrzeba tej świadomości musi być znacząca, skoro pierwsze wydanie albumu rozeszło się błyskawicznie.

Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy’’ - za kultywowanie tradycji przodków, za udowadnianie, że kultura ludowa może być inspiracją także dla ludzi młodych.

* 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (6)

Często najlepsze inicjatywy, najlepsze pomysły także kulturalne rodzą się spontanicznie. Tak było w tym przypadku…

Dekadę temu grupa młodych ludzi z Jankowa Przygodzkiego spotkała się przygotowując obrzęd dożynkowy na zbliżające się święto plonów.

Po próbach okazało się, że… zaiskrzyło. Okazało się, że taniec ludowy jest tym co chcieliby wykonywać nie tylko okazjonalnie raz do roku, ale regularnie. Z grupy pasjonatów przekształcili się w pełni profesjonalny zespół folklorystyczny działający przy miejscowym Gminnym Domu Kultury. Profesjonalny pod względem strojów i dodatkowego wyposażenia.

* 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (5)

Tworzy go około 60 tancerzy w wieku od 6 do 26 lat, młodych ludzi podchodzących z okolicznych miejscowości.

Od lat uświetniają uroczystości gminne, regionalne i nie tylko. Mieli m.in. zaszczyt reprezentowania Wielkopolski na Dożynkach Prezydenckich. Brali udział w przeglądach we Francji i Bułgarii.

* 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (2)

W swoim repertuarze mają tańce narodowe, wielkopolskie, tańce i przyśpiewki lubelskie oraz kompletne obrzędy, jak „Noc Świętojańska’’ i wspominany już obrzęd dożynkowy.    

Paulina Ibron - za indywidualny talent i osiągane sukcesy własne i te w pracy z młodzieżą Grupy Baletowej GWIAZDA.

* 9- Paulina Ibron (4)

Dyplomowana tancerka, absolwentka szkoły baletowej w i tancerka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Ma na swoimkoncie także partie taneczne na scenach Niemiec, Hiszpanii, Czech i Włoch.

Od 2018 roku współpracuje z Grupą Baletową Gwiazda w charakterze instruktora tańca i choreografa. Z wielką pasją prowadzi edukację taneczną dzieci i młodzieży. Potrafi zmotywować młodzież do rozwijania pasji, przezwyciężania słabości, a kto miał doświadczenie z baletem wie jak trudne są to wyzwania.

* 9- Paulina Ibron (7)

W swojej pracy przywiązuje uwagę nie tylko do techniki tańca, ale także tego, co widownia ceni najbardziej, formy artystycznego przekazu. Przygotowywane przez nią układy choreograficzne są doprecyzowane w każdym szczególe. A wyjątkowy sukces przyniósł  jej autorski układ ,,So close’’, który aż trzykrotnie był klasyfikowany na pierwszym miejscu w różnych konkursach tanecznych.

* 9- Paulina Ibron (6)

Jej podopieczne osiągają spektakularne sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach, w ubiegłym roku było to aż sześć nominacji do reprezentowania Polski w finale Dance World Cup. Sukces najświeższy, sprzed tygodnia to trzy brązowe medale podopiecznych na tanecznych mistrzostwach świata.

Tomasz Grzelak - za skrupulatność, za umiejętność kompletowania historii z okruchów informacji.

* 10- Tomasz Grzelak (4)

Pasjonat historii, regionalista, który od ponad dekady upowszechnia zbierane latami informacje dotyczące rodzinnej miejscowości -Franklinowa. Zaczęło się nieoczywisto… od autorskiej serii plakatów promujących lokalną historię. Z czasem doszły tematyczne publikacje na łamach lokalnej prasy. Ilość zebranego materiału pozwoliła na wydanie pierwszej książki poświęconej towarzystwu Sokół.

* 10- Tomasz Grzelak (6)

Plonem kolejnych działań była wydana w tym roku publikacja „Oni mieszkali w naszej okolicy. Franklinów 1914-1939’’. Jest także autorem wystawy „Z Lewkowa do Gręblowa. Historia powstania Franklinowa w 200. rocznicę ustawy uwłaszczeniowej’’ za prezentowanej w Pałacu w Lewkowie.

* 10- Tomasz Grzelak (2)Jego różnorodna działalność pozwoliła, że wieś Franklinów, ale także inne miejscowości jak Lewkowiec, Michałków, Stary Staw, Nowy Staw, czy Piaski i Szygliczka należące do franklinowskiego obwodu szkolnego wyszły nieco z cienia, a sam Franklinów może poszczycić się zbiorem historycznych opracowań, którego pozazdrościć mogą dużo wiesze miejscowości.

Chór „Radość’’ - za umiejętne podtrzymywanie chóralnej tradycji przodków, za działalność na rzecz kultury gminy i powiatu.

* 11- Chór Radość (2)

Zespół, który odwołuje się w swojej działalności do korzeni swojego poprzednika, chóru działającego w latach trzydziestych dwudziestolecia międzywojennego.

Na tych fundamentach w 1996 z inicjatywy znanego animatora kultury śp. Stanisława Furmanka, nieodżałowanego nauczyciela muzyki i folklorysty powstał chór żeński, a dwa lat poszerzony został o głosy męskie i przyjął nazwę „Chór Radość’’.

* 11- Chór Radość (7)

Obecnie jest to chór czterogłosowy liczący 33 członków, którego członkowie rekrutują się nie tylko z Gorzyc Wielkich, ale z wielu okolicznych miejscowości i także Ostrowa.

Zespół koncertował na Ukrainie, Na zaproszenie włoskiej organizacji kościelnej występował we Włoszech. Dał wiele występów przed polską publicznością w całym kraju.

* 11- Chór Radość (5)

W swoim repertuarze posiada urozmaicony zestaw pieśni kościelnych i piosenek świeckich. Wykonuje także własne kompozycje, które są dziełem chórzystek Joanny Lebicy i Władysławy Głowackiej, muzykę do tych słów skomponował wspomniany już Stanisław Furmanek. Folklorystyczne pieśni w ich wykonaniu uświetniają biesiady folkloru ziemi wielkopolskiej, są obecni na wielu imprezach kulturalnych.

Jan Popis - za kilkadziesiąt lat promocji muzyki poważnej, za 30 lat działalności na rzecz budowania pozycji antonińskiego festiwalu i wrażliwość muzyczną w ogóle.

* 12- Jan Popis (7)

Zapraszam Państwa na spotkanie człowiekiem wyjątkowej kultury słowa i ogromnej muzycznej wrażliwości.Muzykolog, krytyk muzyczny, producent oraz wydawca płyt z muzyką klasyczną, ale przede wszystkim popularyzator muzyki poważnej w ogóle.

Przez ponad 30 lat pracował w Polskim Radiu, w którym przygotowywał i prowadził autorskie programy, w tym słynne Środy Chopinowskie. Ma swoim konie realizację wielu projektów o zasięgu międzynarodowym. Współpracował m.in. z Krystianem Zimmermannem przy projekcie światowego tourne Polish Festival Ochestra, zorganizowanym w 150. Rocznicę śmierci Chopina.

* 12- Jan Popis (9)

Dla środowiska chopinistów skupionych wokół Antonina jest wyjątkowo zacną postacią. Od 1994 roku jest bowiem konsultantem programowo-artystycznym, a od 2012 Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopin w Barwach Jesieni. I to, że festiwal ma od lat status muzycznej perły na mapie Polski jest w znacznej części także jego zasługą.

* 12- Jan Popis (11)

Mówić umie każdy, przemawiać pięknie składnie potrafi niewielu, ale opowiadać o muzyce w ten sposób, że wręcz słyszysz poszczególne dźwięki może tylko prawdziwy dżentelmen słowa. Wiedza, elokwencja i nienaganna radiowa dykcja, są u niego znakiem rozpoznawczym i marką samą w sobie.

Zespół Big Cyc - w roku Jubileuszu 35–lecia działalności artystycznej, za muzyczną bezkompromisowość i odwagę oraz niespożytą sceniczną energię.

* 13-Big Cyc (10)

Dla jednych kontrowersyjni skandaliści, dla drugich bezkompromisowi komentatorzy właśnie, którzy z właściwą sobie swadą i, co bardzo ważne, z dystansem także do samych siebie, recenzują to, co za oknem.

Potrafią ciąć słowem jak batem, jednak z przywar nie z ludzi się natrząsać. Prawdziwi „kulturyści’’ młodzieżowej kultury. Kulturalni oportuniści, którzy dzielnie i od lat tkwią na barykadzie rock’n’rolla.

* 13-Big Cyc (14)

Z partyjnym pozdrowieniem ostrzegali, by nie wierzyć elektrykom, szli na wojnę plemników, byli z gitarą wśród zwierząt, zakładali moherowe berety, nie stronili od szamba i perfumerii udowadniali tak naprawdę, że nic nie może przecież wiecznie trwać.

Zmieniły się czasy, zmienili się i oni sami, ale z ich muzyką rosną kolejne pokolenia. Kolejne nie wyobrażają sobie udanej imprezy bez „Makumby’’, „Rudy się żeni’’ czy „Berlin Zachodni’’. O to czy będą kolejne hity martwić się raczej nie musimy, dopóki nasza rzeczywistość sama przynosi im inspiracje.

* 13-Big Cyc (18)

Na show biznesowym świeczniku są od lat, ale zawsze blisko rodzinnego miasta, którego byli nawet promocyjną twarzą.Jeden Laur wręczony zostanie w terminie późniejszym.

Część oficjalną uświetnił także zespół muzyków, którzy na co dzień stanowią trzon Big Bandu Powiatu Ostrowskiego.

* Reni (1)

W części artystycznej w programie „Je suis Reni” wystąpiła Reni Jusis z zespołem. To była muzyczna podróż, w której usłyszeliśmy klasyczne francuskie utwory z lat 60 i 70-tych z największymi popkulturowymi hitami.

* Sala

W uroczystości wzięli także udział: Krzysztof Rasiak Wójta Przygodzic, Wiesław Witek Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Przygodzice, Anatol Piaskowski Wójt Sieroszewic, Rafał Bartnik Przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice, Stanisław Budzik Wójt Sośni, Mirosław Ostojak Przewodniczący Rady Gminy Sośnie, Piotr Śniegowski Przewodniczący Rady Gminy Ostrów, Piotr Rokicki Zastępca Burmistrza Raszkowa, Mirosław Rychlik Sekretarz Powiatu, Donata Kupczyk Skarbnik Powiatu, Dariusz Pryczak Sekretarza Gminy Ostrów, radni powiatowi.

Dodał(a): Janusz Grzesiak
Odwiedzin: 86
1- Edyta Ostojak (4).JPG 1- Edyta Ostojak (1).JPG 1- Edyta Ostojak (6).JPG 1- Edyta Ostojak (10).JPG 1- Edyta Ostojak (13).JPG 2- Krzysztof Ryfa (5).JPG 2- Krzysztof Ryfa (7).JPG 2- Krzysztof Ryfa (6).JPG 2- Krzysztof Ryfa (3).JPG 3- Iwona Garbacz (5).JPG 3- Iwona Garbacz (7).JPG 4- Robert Adamczak (1).JPG 3- Iwona Garbacz (8).JPG 4- Robert Adamczak (5).JPG 4- Robert Adamczak (6).JPG 4- Robert Adamczak (4).JPG 5- Mariusz Chocaj (7).JPG 5- Mariusz Chocaj (10).JPG 5- Mariusz Chocaj (10).JPG 5- Mariusz Chocaj (13).JPG 6- Krzysztof Morta (1).JPG 6- Krzysztof Morta (6).JPG 6- Krzysztof Morta (7).JPG 6- Krzysztof Morta (4).JPG 7- Adrian Matys (5).JPG 7- Adrian Matys (6).JPG 7- Adrian Matys (7).JPG 7- Adrian Matys (9).JPG 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (6).JPG 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (5).JPG 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (2).JPG 8- Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy (1).JPG 9- Paulina Ibron (4).JPG 9- Paulina Ibron (6).JPG 9- Paulina Ibron (7).JPG 10- Tomasz Grzelak (4).JPG 10- Tomasz Grzelak (6).JPG 10- Tomasz Grzelak (5).JPG 11- Chór Radość (2).JPG 11- Chór Radość (5).JPG 11- Chór Radość (6).JPG 11- Chór Radość (7).JPG 12- Jan Popis (6).JPG 12- Jan Popis (7).JPG 12- Jan Popis (9).JPG 13-Big Cyc (10).JPG 13-Big Cyc (23).JPG 13-Big Cyc (18).JPG 13-Big Cyc (14).JPG Darmosz.JPG DSC_0264.JPG DSC_0381.JPG Reni (1).JPG Reni (2).JPG Sala.JPG Starosta.JPG BB.JPG DSC_0507.JPG DSC_0514.JPG DSC_0516.JPG DSC_0552.JPG DSC_0535.JPG DSC_0528.JPG DSC_0379.JPG 2- Krzysztof Ryfa (2).JPG 10- Tomasz Grzelak (2).JPG 12- Jan Popis (11).JPG