Policja Ostrów Wlkp.: Policja ostrzega przed oszustami i fałszywymi wolontariuszami
Okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności organizacji pożytku publicznego związanej z potrzebą niesienia pomocy osobom pozostającym w potrzebie. W tym czasie zwrócić należy uwagę na pojawiające się przypadki wykorzystywania tych pozytywnych reakcji w sposób naruszający porządek prawny.
W tym miejscu zasadnym jest przypomnienie przepisów dotyczących organizowania zbiórek publicznych, które zostało uregulowane w Ustawie z dnia 14 marca 2014 roku o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych zgodnie z:
Art. 1. 1. Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.2), oraz na cele religijne.
2. Miejsca publiczne to miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze.
Ustawa w swojej treści reguluje również kto jest uprawniony do prowadzenia zbiórki publiczne czyli m. in. stowarzyszenia, organizacje posiadające osobowość prawną (np. fundacje), oraz komitety społeczne powoływane w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej, wskazując obowiązki organizatora, zasady jej prowadzenia (m.in. wymóg zgłoszenia w formie elektronicznej lub papierowe zamieszczenia informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego ds. administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych znajdującym się pod adresem
Informacje o zgłoszeniu zbiórki publicznej publikowane na Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA zawierają następujące dane:
numer zbiórki publicznej;
dane organizatora zbiórki:
a) nazwę podmiotu, oznaczenie siedziby oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer identyfikacyjny REGON
b) imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania członków komitetu społecznego
cel zbiórki publicznej;
sposób prowadzenia zbiórki publicznej;
miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki publicznej;
przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki publicznej, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.
Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej.
Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 112.
Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim,
ostrow-wielkopolski.policja.gov.pl/w17/aktualnosci/249030,Policja-ostrzega-przed-oszustami-i-falszywymi-wolontariuszami.html
Autor: krystian