Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Jak co roku w okresie zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia. W zainteresowaniu mundurowych są m. in. pustostany, ogródki działkowe, przystanki, czy tereny zielone. Policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.
Policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane!
Miejsc przebywania osób bezdomnych nie brakuje. Policjanci znają je doskonale. Bezdomni wybierają na noclegi miejsca osłonięte od deszczu i wiatru. Podczas służby mundurowi spotykają ich w pustostanach lub altanach. To jednak miejsca niebezpieczne. Dlatego tak istotne są policyjne patrole. Bezdomni mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy. Wskazują im miejsca w których mogą zjeść lub otrzymać ciepłą odzież. Dodatkowo policjanci podczas takich kontroli dostarczają potrzebującym jednorazowe pakiety żywnościowe z podgrzewaczem, przekazane przez Urząd Miasta Ostrów Wlkp.
Pamiętajmy, że szczególnej uwagi wymagają również od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerem telefonu 112 lub bezpośrednio do swojego dzielnicowego, a także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!
KGP/MM/EGJ