W czerwcu Ostrów Wielkopolski stanie się sercem jazzu, celebrując dorobek Krzysztofa Komedy. Festiwal Grand Prix Komeda, w tym roku szczególnie wzruszający z powodu niedawnej śmierci Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, zaprasza na filmowe retrospekcje i muzyczne odkrycia.
- 13. edycja Grand Prix Komeda odbędzie się od 10 do 15 czerwca.
- W programie znajdą się filmy "Jazz Camping" i "Jazz in Poland", ukazujące sylwetki Komedy i Wróblewskiego.
- Festiwal pożegna Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, legendarnego saksofonistę.
- Wydarzenie to okazja do przypomnienia twórczości Komedy, w 55. rocznicę jego śmierci.
Krzysztof Komeda, uznawany za jednego z pionierów polskiego jazzu, pozostawił po sobie nie tylko bogaty dorobek muzyczny, ale również inspirację dla kolejnych pokoleń muzyków. Urodzony w 1931 roku, od młodości związany był z Ostrowem Wielkopolskim, gdzie rozpoczął swoją muzyczną karierę, tworząc pierwsze zespoły jazzowe. Jego muzyka filmowa i jazzowe standardy zyskały światowy rozgłos.
„Jak co roku o tej porze, nisko kłaniamy się patronowi naszego festiwalu filmowego, Krzysztofowi Komedzie. Jak się okazuje ten wyjątkowy kompozytor staje się nie tylko osią festiwalu, ale też kołem zamachowym, do poszukiwań muzycznych w świecie filmu,” mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.
W tym roku festiwal ma również smutny wymiar – pożegnanie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, który odszedł na początku maja. Wróblewski, znakomity saksofonista i kompozytor, przez lata współtworzył polską scenę jazzową, między innymi jako członek Komeda Sextet i Jazz Believers.
„Festiwal Grand Prix Komeda żegna przyjaciela patrona festiwalu, członka legendarnego składu Sekstetu Komedy, wirtuoza jazzu. Jana Ptaszyna Wróblewskiego będziemy wspominali szczególnie podczas tegorocznej, czerwcowej, edycji festiwalu,” podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.
Pierwszego dnia festiwalu, 10 czerwca, zostanie wyświetlony film „Jazz Camping” z 1959 roku, dokumentujący pierwszą edycję Jazz Campingu w Zakopanem, gdzie wystąpili m.in. Krzysztof Komeda i Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Kolejny film, „Jazz in Poland” z 1964 roku, zostanie pokazany 14 czerwca i przypomni najważniejsze kompozycje polskich zespołów jazzowych tego okresu.
Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim jest nie tylko celebracją muzyki, ale również miejscem, gdzie historia polskiego jazzu ożywa na nowo w sercach słuchaczy. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie o gigantach polskiej sceny muzycznej i odkryć na nowo ich twórczość.
UM Ostrów Wielkopolski