Uczniowie z Ostrowa na międzynarodowym projekcie w Lublinie
Polsko-litewska współpraca uczniów z Ostrowa Wielkopolskiego i Wilna zaowocowała niezwykłym projektem kulturalnym. Licealiści z obu krajów wspólnie zgłębiali historię Unii Lubelskiej poprzez warsztaty, wycieczki i inscenizacje teatralne, które przeniosły ich w czasy XVI wieku.
  1. Warsztaty w Muzeum Narodowym w Lublinie.
  2. Zwiedzanie Jagiellońskiego Szlaku Unii Lubelskiej.
  3. Wizyta w Zamościu i spływ kajakowy po rzece Wieprz.
  4. Teatralizowany spacer po Lublinie.

Grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Na sejmie w Lublinie”, który odbył się w dniach 21-26 maja 2024 roku. W Lublinie spotkali się z rówieśnikami z gimnazjum Vilniaus Salininkų z Wilna, aby wspólnie zgłębić historię podpisania unii Polski z Litwą w 1569 roku.

Projekt rozpoczął się od warsztatów w Muzeum Narodowym w Lublinie. Uczniowie mieli okazję poznać szczegóły historyczne unii, studiując obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” i zwiedzając Kaplicę Świętej Trójcy. Warsztaty te były wstępem do dalszych działań projektowych.

Jednym z najbardziej emocjonujących dni była wycieczka do Zamościa. Licealiści odwiedzili Muzeum Zamojskie, gdzie dowiedzieli się o wielokulturowości tego miasta, założonego przez Jana Zamojskiego w XVI wieku. Młodzież uczestniczyła również w spływie kajakowym po rzece Wieprz, a następnie zwiedziła Zwierzyniec, miejscowość związana z rodem Zamojskich.

Centralnym punktem projektu była organizacja teatralizowanego spaceru po Lublinie. Inscenizacja oparta na staropolskich tekstach opisujących podpisanie aktu Unii Lubelskiej przyciągnęła uwagę mieszkańców i turystów. Uczestnicy projektu wcielili się w postaci historyczne, takie jak polscy i litewscy szlachcice, król, zakonnicy i mieszkańcy Lublina, odgrywając scenki na trasie od Zamku do Bramy Krakowskiej. Wydarzenie to obserwował m.in. prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Uczestnicy projektu mieli także okazję poznać Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej. Zwiedzali miejsca związane z tym historycznym wydarzeniem, a także ćwiczyli scenki teatralne, przygotowując się do końcowej inscenizacji. Projekt ten miał na celu nie tylko edukację historyczną, ale również integrację i wymianę kulturalną młodzieży z Polski i Litwy.

Projekt „Na sejmie w Lublinie” został dofinansowany przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Realizatorem zadania było Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Opiekunami grupy polskiej byli Donata Konieczna i Karol Marszał.

Takie inicjatywy są doskonałym przykładem na to, jak historia może łączyć młodych ludzi i inspirować ich do twórczego działania. Dzięki wspólnym wysiłkom uczniowie z Polski i Litwy mogli lepiej zrozumieć wspólne dziedzictwo i nawiązać trwałe przyjaźnie.


Źródło: Powiat Ostrowski