Grand Prix Komeda dla Mikołaja Trzaski za muzykę do filmu „Kos”
13. Grand Prix Komeda zakończone! Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy przyciągnął tłumy miłośników kina i muzyki filmowej. Tegoroczna edycja obfitowała w niezapomniane wydarzenia i wyjątkowe spotkania z twórcami.
  1. Mikołaj Trzaska zdobył Grand Prix Komeda za muzykę do filmu „Kos”.
  2. Film „Kos” otrzymał również Nagrodę Publiczności.
  3. Włodek Pawlik nagrodzony za Całokształt Twórczości.
  4. Festiwal przyciągnął znanych aktorów, reżyserów i kompozytorów.

W minionym tygodniu Ostrów Wielkopolski zamienił się w prawdziwą stolicę polskiego kina. 13. edycja Grand Prix Komeda przyciągnęła nie tylko miłośników filmów, ale również wybitnych twórców. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Małgorzata Kożuchowska, Jan Kidawa-Błoński, Dorota Stalińska, Zbigniew Zamachowski i Artur Żmijewski.

Najważniejszym punktem festiwalu był konkurs na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W tym roku jury, w skład którego weszli Tomasz Lach, Katarzyna Figura, Dorota Kędzierzawska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak, przyznało Grand Prix Mikołajowi Trzasce za muzykę do filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony. Jak podkreślał sam laureat, konkurencja była bardzo duża, a poziom filmów wysoki. Zaskoczenie i radość z wygranej były dla niego ogromne.

Film „Kos” zdobył również Nagrodę Publiczności, co potwierdziło zgodność gustu jurorów z widzami. Warto dodać, że Mikołaj Trzaska już wcześniej zdobywał Grand Prix Komeda: w 2013 roku za muzykę do filmu „Róża” oraz w 2017 roku za „Wołyń”.

– Laureata wybraliśmy jednogłośnie, choć serce nas bolało, że nie możemy dać trzech nagród na przykład, ale to zawsze jest tak, że jak są dobre filmy, to chciałoby się jeszcze kogoś nagrodzić. Mikołaj Trzaska i muzyka do filmu „Kos” byli na czele całej siódemki filmów. Mamy tutaj niesłychaną spójność obrazu, muzyki i dźwięku. Ta muzyka rzeczywiście płynie jakby jednym nurtem z tym, co dzieje się na ekranie, z aktorami, z obrazem – mówiła jurorka Dorota Kędzierzawska.

Włodek Pawlik, światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, został uhonorowany Nagrodą Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Artysta, znany z takich płyt jak „Night in Calisia”, współpracował z wieloma wybitnymi muzykami na całym świecie. Na festiwalu zaprezentowano dwa filmy z jego muzyką: „Rewers” i „Pora umierać”.

– Jestem bardziej znany jako muzyk jazzowy, ale ta ścieżka filmowa jest też dla mnie bardzo istotna. Bardzo się ucieszyłem z przyznania mi nagrody – to uznanie od tych, którzy muzyką filmową się zajmują, a nagroda jest dla mnie wyjątkowa także z tego względu, że została przyznana na festiwalu pod patronatem Krzysztofa Komedy i w mieście, w którym spędził młodość – mówił Włodek Pawlik.

Oprócz konkursowych projekcji, festiwal obfitował w koncerty, warsztaty i wystawy. Publiczność miała okazję uczestniczyć w recitalu Zbigniewa Zamachowskiego oraz koncercie Tria Andrzeja Gondka. Zwieńczeniem wydarzenia był koncert Korzyński Ultimate „Akademia Pana Korzyńskiego” pod dyrekcją Dominika Strycharskiego.

Festiwal to także liczne spotkania z twórcami. W Ostrowie gościli m.in. Dorota Stalińska, Małgorzata Kożuchowska, Gabriela Muskała, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Jan Kidawa-Błoński, Magdalena Łazarkiewicz, Mateusz Więcławek, Sebastian Dela, Karol Dziuba i Jan Łuć. Po każdej projekcji odbywały się spotkania z reżyserami i aktorami, co pozwoliło publiczności na bezpośredni kontakt z twórcami.

Ostrów Wielkopolski znów stał się na kilka dni filmową stolicą Polski. Już po raz 13. mieliśmy okazję zaprosić miłośników kina na Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda. Dziś to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w kraju – podkreślam to z wielką dumą, jako prezydent tego miasta i ostrowianka – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Organizatorzy festiwalu, Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski, podkreślają, że wydarzenie to nie tylko święto kina, ale również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny miasta, przyciągając co roku coraz większą publiczność.


Według informacji z: Urząd Miasta