Już po raz 17. Zespół Szkól Specjalnych w Ostrowie czcił Święto Niepodległości. W tym roku wyjątkowymi gośćmi spotkania byli m.in. zawodnicy Towarzystwa Żużlowego „OSTROWIA”.
Dzień Biało-Czerwony obchodzony jest już po raz 17. - a co roku z większym rozmachem i satysfakcją. I co rok wspólnie! Na ogłoszony konkurs plastyczny zgłoszono rekordową ilość prac: 407. Prace napłynęły m. in. z Rydzyny, Konina, Pleszewa, Słupi, Rychwała, Poznania, Nowych Skalmierzyc, Kalisza oraz szkół z Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystkie dzieła zachwycały estetyką i starannością. Jury miało twardy orzech do zgryzienia chcąc wyłonić grono laureatów. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą wrażliwością i pomysłowością. Część prac wyeksponowano w holu szkolnym. Pozostałe trafiły do Biblioteki Senatu RP w Warszawie.
Społeczność „Specjalnej” celebrowała Dzień Biało-Czerwony wraz z zaproszonymi gośćmi: Sekretarzem Powiatu Ostrowskiego Panem Mirosławem Rychlikiem, Panem Rafałem Lucińskim - Dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Siostrą Dyrektor Teresą Dorsz z Ośrodka Wychowawczego Sióstr Elżbietanek oraz przedstawicielami zawodnicy: Jakub Poczta i Sebastian Szostak.
Tradycyjnie wspólne świętowanie to zespołowe tworzenie kotylionów, raczenie się biało-czerwonym tortem i innymi biało-czerwonymi smakołykami. Dla uczniów z niepełnosprawnościami niezwykle ważne jest celebrowanie Święta Niepodległości w sposób przystający do ich możliwości i uzdolnień. Dzieci uczestniczyły w grach ruchowych i plastycznych, zręcznościowych zabawach w piasku i czytelniczym kąciku patriotycznym. Dużo wrażeń dostarczył też konkurs na fantazyjne nakrycie głowy. W ten piątek wszyscy byli Biało-Czerwoni.
Organizację święta wspomógł grant kwotę 7 tys. z Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa Ostrowa Wielkopolskiego. Olbrzymim wsparciem służył Powiat Ostrowski na czele ze Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim oraz Senat RP i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, natomiast nagrody dla laureatów międzyszkolnego konkursu na zakładkę do książki ufundował szkole Prezydent RP Andrzej Duda.
Ze względu na obostrzenia sanitarne nie było możliwe osobiste uhonorowanie wszystkich uczestników działań. Nagrody wraz z dyplomami trafiły do rąk wszystkich młodych twórców. Organizatorzy dziękowali przybyłym uczestnikom, ich opiekunom i nauczycielom. Doceniali ich pracowitość i entuzjazm. Podkreślali z dumą, że my Wielkopolanie potrafimy jednoczyć się i czcić pamięć tych, którzy wywalczyli nam wolność w 1918 roku. Zawsze cieszy entuzjazm, z jakim wzniecane są wspólne działania. Następne biało- czerwone spotkanie za rok!
Janusz Grzesiak