Ulga IP BOX – czym jest i kto może skorzystać?

Ulga IP BOX została wprowadzona, aby pobudzić rynek nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. To możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki 5% w podatku PIT i CIT. Jednak z ulgi można skorzystać tylko spełniając określone warunki. Kto może skorzystać z ulgi IP BOX? Jakie warunki trzeba spełnić?

Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?

Ten rodzaj ulgi podatkowej przeznaczony jest jedynie dla wąskiej grupy przedsiębiorców, którzy muszą spełnić szereg wymogów. Z ulgi IP BOX mogą skorzystać podatnicy, którzy są opodatkowani podatkiem PIT lub CIT, prowadzą działalność badawczo-rozwojową oraz:

  • wytwarzają kwalifikowane IP, czyli prawo własności intelektualnej w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej;
  • osiągają dochód z kwalifikowanego IP, który podlega opodatkowaniu w Polsce;
  • ponoszą koszty kwalifikowane w związku tworzeniem, rozwojem lub poprawą kwalifikowanego IP.

Nie są to jednak wszystkie wymogi, które trzeba spełnić, a wszystkie szczegóły na temat wymogów i uprawnionych podmiotów, a także zakresie stosowania ulgi IP BOX można znaleźć w objaśnieniu z 15.07.2019, które zostało wydane przez Ministerstwo Finansów.

Na czym polega ulga podatkowa IP BOX?

Ulga IP BOX przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i wytwarzają kwalifikowane IP. Przez działalność rozwojową rozumie się wszystkie działania o twórczym charakterze, których efektem jest zwiększenie wiedzy w danej dziedzinie, która może posłużyć do stworzenia nowych rozwiązań, procesów, produktów lub usług. Są to wiec zarówno badania teoretyczne i eksperymentalne, które pogłębiają wiedzę i rozwijają nowe umiejętności, jak i tworzenie nowych lub ulepszanie istniejących produktów, usług i procesów na podstawie istniejącej wiedzy. Kwalifikowany IP to z kolei lista kwalifikowanych praw własności intelektualnej (do których zalicza się m.in. patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub ochrony roślin, autorskie prawo do programów komputerowych itp.), które pozwalają na zastosowanie preferencyjnej stawki podatku dochodowego w wysokości 5%.

Jak naliczać ulgę IP BOX?

Skorzystanie z ulgi IP BOX tak, jak z wszystkich innych ulg podatkowych, możliwe jest dopiero w trakcie wypełnienia i składania zeznania rocznego do Urzędu skarbowego. To oznacza, że dochody uzyskane w trakcie roku podlegają standardowemu opodatkowaniu zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Dopiero podczas składania zeznania podatkowego można naliczyć ulgę i zmniejszyć wysokość podatku, uzyskując zwrot podatku. Warto pamiętać, że obniżony podatek dotyczy jedynie dochodów uzyskanych z kwalifikowanego IP, a wraz z wygaśnięciem prawa patentowego znika również możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy jest możliwość zastosowania ulgi, należy zwrócić się o indywidualną interpretację przepisów, która będzie zaświadczeniem, że zastosowanie ulgi jest zasadne.