Coraz częściej społeczeństwo nie są obojętne i reaguje na przypadki jazdy na "podwójnym gazie". Efektem takiej społecznej reakcji jest obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy. Jak się okazało, samochodem osobowym kierował mężczyzna, u którego badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2,7 promila alkoholu w organizmie.
W ubiegłym tygodniu, 6 maja, około godziny 19:00 oficer dyżurny ostrowskiej komendy został poinformowany o obywatelskim ujęciu prawdopodobnie nietrzeźwego kierowcy. Natychmiast na miejsce skierował policjantów ruchu drogowego.
Jak ustalili mundurowi, małżeństwo jadące ścieżką rowerową ulicą Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, zauważyło, iż kierujący samochodem osobowym, który zatrzymał się na ulicy Nadbrzeżnej przed wjazdem na ulicę Limanowskiego dziwnie zachowuje się za kierownicą. Podejrzewając, że kierowca może być pijany, małżeństwo postanowiło zatrzymać kierującego.
Świadkowie podjechali pod pojazd, uniemożliwili dalszą jazdę 34-latkowi i zabrali kluczyki. O sytuacji powiadomili dyżurnego KPP Ostrów Wlkp.
Badanie stanu trzeźwości pokazało blisko 2,7 promila alkoholu w organizmie kierującego. Jego dalsza jazda w takim stanie mogła zakończyć się tragedią, i to nie tylko dla niego.
Teraz 34- latek z Ostrowa Wielkopolskiego odpowie przed sądem.
Ponownie przypominamy, że nietrzeźwy kierujący musi być świadomy konsekwencji prawnych:
-
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
-
Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
-
Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy małżeństwa. Ich zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom o tym, że ktoś kieruje po alkoholu, może uratować czyjeś życie.