Pięć nowoczesnych zestawów do zdalnej rehabilitacji pacjentów po zawałach otrzymał oddział kardiologiczny ostrowskiego szpitala. Urządzenie ułatwi powrót do zdrowia szczególnie pacjentom, którzy musieli dojeżdżać do Ostrowa z odległych miejscowości.

W przypadku leczenia osób po zawale serce (Ostrych Zespołach Wieńcowych) ważne jest aby m.in. poprzez rehabilitację jak najszybciej przywrócić daną osobę do normalnego funkcjonowania. Okres zajęć obejmuje 24 cykle rehabilitacyjne, które mogą być realizowane ambulatoryjnie lub w dziennym ośrodku rehabilitacyjnym.

Dla pacjentów spoza Ostrowa oznacza to konieczność dojeżdżania, czasem nawet po kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Właśnie dla nich pomocnym mogą być pozyskane urządzenia.

zdjecie

Zestawy do hybrydowej rehabilitacji

-,,Zestawy pozwalają na zdalne monitorowanie zachowań pacjenta. Osoba rehabilitowana przyjeżdża na 3-4 wizyty do szpitala i pod okiem fachowców uczy się obsługi urządzeń. Następnie może w warunkach domowych rehabilitować się sama. Dzięki przesyłowi danych poprzez sieć do specjalnej platformy lekarz widzi, co robi pacjent jakie osiąga wyniki i wskaźniki oraz czy pojawiają się jakieś zaburzenia lub dolegliwości. Jeśli jest potrzeba wówczas pacjent przyjeżdża na wizytę do szpitala’’ –wyjaśnia dr Janusz Tarchalski, kierownik oddziału Kardiologicznego ostrowskiego szpitala.

System pozwala więc ograniczyć liczbę przyjazdów pacjentów do niezbędnego minimum i zwiększyć w ogóle ilość osób rehabilitowanych.

Sprzęt ufundowała firma ADAMED w ramach projektu „Serce na nowo’’ i jest to pięć zestawów wartych ok 40 tys. złotych.

zdjecieNowa pracownia elektrofizjologii

– „Kardiologia była pierwszym oddziałem po 2010, który powstał od podstaw, został sfinansowany z funduszy powiatu i powstał w ramach naszego planu unowocześnianiu ostrowskiej lecznicy. Co ważne dzięki zespołowi pod kierownictwem dra Janusza Tarchalskiego cały czas się rozwija’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta ostrowski.

Od czasu powstania na kardiologię trafiło ponad 4 tys. pacjentów z zawałami. Ostatnią realizowaną inwestycja Z myślą o tej grupie chorych oddano do użytku w ub. roku nowoczesną pracownie do elektrofizjologii, w której mogą być realizowane zabiegi ablacji.

Dodał(a):

Janusz Grzesiak

Odwiedzin: 30