Młodzież z Turcji i Łotwy odwiedziła powiat ostrowski w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ „Flipped classroom”. Uczniowie trzech zagranicznych szkół przyjechali, by współpracować z uczniami ostrowskiego Zespołu Szkół Technicznych.

zdjecie

W trwającym przez 2 lata projekcie Erasmus+ „Flipped classroom” czynny udział bierze kilkaset osób. Inicjatywa, to sposób na wymianę uczniów na wzór odwróconej klasy, co stanowi alternatywny sposób uczenia się na odległość. Ma to podnieść motywację do nauki i zdobyć kluczowe kompetencje zwiększające umiejętności poprzez korzystanie z rozmaitych form cyfrowych. Uczestnicy Erasmusa, to nauczyciele szkół ponadpodstawowych oraz młodzież w wieku 14-19 lat, a także pracownicy uczelni i trenerzy.

zdjecie

Uczniowie dwóch szkół tureckich i jednej łotewskiej współpracowali z młodzieżą z ZST w dniach 16-20 stycznia. Łącznie, wraz z opiekunami przyjezdnych było 19. Wiodącą tematyką podczas wizyty w powiecie ostrowskim było szeroko pojęte obywatelstwo cyfrowe. Odbyły się warsztaty, prelekcje, prezentacje i szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji, trollingu, teorii spiskowych i strategii manipulacji online. Sporo czasu poświęcono właśnie fałszywym informacjom w mediach, które każdego dnia pojawiają się w sieci. Były też zajęcia z różnic i podobieństw pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym.

Podczas intensywnego tygodnia w Polsce goście z zagranicy mieli okazję poznać Ostrów Wielkopolski i jego okolice, a także odwiedzić Toruń, gdzie wzięli udział w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika. Nie zabrakło też wspólnych chwil przy degustacji pysznego polskiego jedzenia i tańców krajów partnerskich.

Jednym z punktów wizyty w powiecie ostrowskim była wizyta w budynku starostwa i spotkanie ze Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim, który wręczył uczestnikom projektu drobne upominki. Starosta mówił o zadaniach powiatu, głównie koncentrując się na oświacie. Mówił też o planach na kolejne miesiące, m.in. o budowie nowoczesnej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Nie zabrakło również rozmów o pandemii i trudnościach związanych z nauką zdalną, z którą goście z zagranicy również musieli się mierzyć.

Młodzież była pod wrażeniem przyjęcia w Polsce, a w powiecie najbardziej podobały im się  budynki Centrum Kształcenia Praktycznego oraz same placówki szkolne. Odnowione, doskonale wyposażone szkoły zachwyciły przede wszystkim młodzież z Turcji.   

Erasmus+ „Flipped classroom” potrwa do końca roku. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się już w kwietniu w Turcji.

Dodał(a): Biuro Promocji i Relacji Społecznych
Odwiedzin: 23
DSC_1034.JPG DSC_1037.JPG DSC_1040.JPG DSC_1045.JPG DSC_1051.JPG DSC_1056.JPG DSC_1061.JPG DSC_1064.JPG DSC_1070.JPG